KAMIEŃ SŁONECZNY
Minerał charakteryzujący się niezwykle piękną poświatą, przypominającą refleksy rzucane przez słońce, który swoje walory wizualne zawdzięcza
efektowi awenturyzacji. Efekt ten ujawnia się w kamieniu słonecznym dzięki drobnym, często niewidocznym gołym okiem,
inkluzjom hematytu bądź innych minerałów, na przykład goethytu, pirytu, lepidokrokitu czy muskowitu.
Jest jedną z odmian skalenia, minerału występującego dość powszechnie w skorupie ziemskiej – jednak akurat ta jego odmiana wykazująca migotliwe refleksy, zwana również skaleniem awenturynowym (ze względu na podobieństwo do awenturynu), jest bardzo rzadka.
Kamień słoneczny spotkać można w
USA, Indiach, Norwegii, Rosji (okolice jeziora Bajkał), w Polsce zaś – w Sudetach.
Szczególnie cenione w świecie jubilerskim są
kamienie słoneczne pochodzące ze stanu Oregon w USA – posiadają one wrostki miedzi, które nadają temu kamieniowi wyjątkowo piękny kolor oraz niespotykany blask.
Kamień słoneczny ma zwykle * brzoskwiniowopomarańczową barwę*, ale występuje też w odcieniach różu, czerwieni czy żółci, a nawet w kolorze niebieskim i zielonym. Zazwyczaj ma jednak ciepły, słoneczny odcień, dlatego wspaniale prezentuje się w biżuterii
w połączeniu ze złotym hematytem albo elementami ze stali chirurgicznej w tym kolorze. Takie kompozycje dodatkowo wydobywają jego słoneczne refleksy, którym zawdzięcza też swoją nazwę.
W artykule na blogu Kamień słoneczny i księżycowy właściwości i zastosowanie dowiesz się jeszcze więcej o tym wspaniałym kamieniu.