Zakupy online i stacjonarnie ~ Darmowa dostawa od 190 zł ~ 14 dni na zwrot ~ Wysyłka za granicę ~ Program premiowy ~ Co tydzień Królewski Czwartek -50% ~ Zapytaj o rabat VIP
Kolory turmalinu czarny i brązowy (schörl, szerl, szerlit) są nieprzezroczyste. Jest to bardzo rozpowszechniona odmiana turmalinu. Czarny turmalin w erze wiktoriańskiej był stosowany w biżuterii żałobnej. Niektórzy wierzą, że czarny turmalin chroni przed negatywną energią płynącą od innych osób, a nawet własnym pesymizmem, więc noszą go zawsze przy sobie jako talizman.
Turmalin wielobarwny (zwany też turmalinem arbuzowym lub tęczowym) to najbardziej pożądany kolor turmalinu, swoim bogactwem barw zachwyca oko, tym bardziej, że niektóre okazy eksponują nawet 15 różnych kolorów jednocześnie. Turmaliny jednokolorowe są dość rzadkie.
W języku potocznym funkcjonuje nazwa “murzyńska główka” dla określenia bezbarwnego turmalinu z czarnym zakończeniem, a dla zielonego turmalinu z czerwonym zakończeniem – “tureckich główek”. Turmaliny o zielonym środku i czerwonych obrzeżach noszą nazwę “arbuzowych”.
Przez Holendrów, którzy do Europy sprowadzili jako pierwsi turmalin, nazywany był “wyciągaczem popiołu”, a to dlatego, że Holendrzy dość szybko poznali się na właściwości przyciągania przez turmalin drobnych skrawków papieru, kurzu (po podgrzaniu turmalinu lub tarciu elektryzuje się). Podgrzanym turmalinem wyciągali popiół ze swoich fajek. Z powodu tej właściwości turmalin należy czyścić częściej niż inne kamienie, najlepiej pod strumieniem letniej wody.
Warto wspomnieć, że igiełki czarnego turmalinu można spotkać też w kwarcach, taki kamień nosi nazwę Kwarc turmalinowy.
Turmaliny w branży handmade to najczęściej wielobarwne oponki na sznurze albo gładkie kula, rzadziej fasetowane. Dostępne są również kaboszony, choć ich cena jest już bardzo wysoka. Czarny turmalin występuje zazwyczaj w formie nieregularnych bryłek, bądź szlifowanych plastrów.
Turmaliny współwystępują z kamieniami takimi jak kwarce, beryle, apatyty, topazy czy fluoryty.
Miejsca występowania turmalinu na świecie: Brazylia, USA, w górach Harz w Niemczech, w okolicach Tyrolu w Austrii, na Morawach w Czechach, na włoskiej Elbie, w Kornwalii w Wielkiej Brytanii, a także w Rosji, Kenii, Tanzanii, na Madagaskarze i na Sri Lance. W Polsce turmaliny pochodzą z okolic Strzegomia, Gór Sowich i Tatr i są zazwyczaj czarne.
royal-stone.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by i-systems.pl