Kamień granat
Granat to kamień szlachetny z grupy krzemianów. Ze względu na zróżnicowany skład chemiczny granat może przybierać barwy od czerwieni, poprzez brązy aż do zieleni czy czerni. Bardzo cenioną odmianą jest wydobywany w Indiach czarne okazy dające po oszlifowaniu efekt kociego oka. Granat posiada szklisty połysk, jest minerałem dość twardym, ale kruchym. Występuje w skałach metamorficznych i magmowych. Nazwa minerału granat pochodzi od owocu o tej samej nazwie.
Grupa granatów mimo zróżnicowanego składu chemicznego odznacza się wspólnymi cechami krystalograficznymi. Do grupy granatów należą:
Grossular – najjaśniejszy z granatów, często nawet bezbarwny,zielonkawy lub lekko żółty,
Pirop – zabarwiony rubinowo,
Spessartyn – brunatno-czerwony,
Almandyn – fioletowo-czerwony,
Rodolit – różowy lub purpurowy,
Uwarowit – zielony dzięki zawartości chromu,
Andradyt – odmiana o największym zróżnicowaniu kolorystycznym. Jednak w języku potocznym pod pojęciem granatu rozumie się jedynie kamienie czerwone – pirop i almadyn. Kamienie granatu można poddawać procesowi wygrzewania co powoduje ich większą przezroczystość i uwypukla czerwone tony w barwie.
Grant jest minerałem znanym już od czasów starożytnej Grecji czy Egiptu, w późniejszych czasach zdobiono nim klejnoty królewskie i naczynia liturgiczne.
Uważa się że granat zabezpiecza przed utratą pieniędzy, sprzyja cechom przywódczym, dodaje odwagi w rozmowach biznesowych, jest kamieniem sukcesu.
Więcej o granacie przeczytasz na naszym BLOGU