Jadeit
- 1
- 2
Jadeit
Jadeit (żadeit) to minerał z grupy krzemianów łańcuchowych - krzemian sodu i glinu. Jadeit często mylony jest z nefrytem, jednak jadeit jest o wiele twardszy niż nefryt i zupełnie inny pod względem składu chemicznego. Nazwa minerału pochodzi najprawdopodobniej z XVIw. i wywodzi się z języka hiszpańskiego - hiszpańscy konkwistadorzy wierzyli, że jadeit to skuteczny środek na choroby bioder i nerek. Nazywali go -piedra de hijada- (kamień lędźwiowy), oraz -piedra de los rinones- (kamień nerkowy).
Kamień jadeit ma barwę zieloną, ale także białą, szarą, żółtą, czarną, a także różową, czerwoną, a nawet niebieską i fioletową. Barwa jadeitu często jest nierównomierna i tworzy na kamieniu cętki, smugi i plamy. Jadeit jest minerałem przeświecającym lub nieprzezroczystym, o twardości 6,5-7 w skali Mohsa. Najbardziej pożądany jest jadeit szmaragdowy zabarwiony chromem - tzw. jadeit imperialny.
Jadeit to kamień bardzo popularny i ceniony w Chinach, gdzie jest symbolem władzy i powodzenia. Pomaga w zdobyciu i utrzymaniu fortuny. Także Majowie uważali jadeit za silny talizman zapewniający szczęście i dobrobyt. Obecnie kamień ten poszukiwany jest przez kolekcjonerów, producentów biżuterii i galanterii ozdobnej. Jadeit szlifuje się zwykle nadając mu kształt kuli lub stosując szlif kaboszonowy.
Obecnie jadeit wydobywany jest w Birmie, Chinach, Rosji, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii i USA, a także w Polsce.
W jubilerstwie jest wykorzystywany w formie rzeźbionych zawieszek z jadeitu, jadeitowych kulek, a także kropel i łezek. Jadeit to bardzo popularny kamień wśród twórców biżuterii handmade - w szczególności miłośników bransoletek na gumce i wisiorów i kolczyków sutasz. Jadeit może być wykorzystywany w projektach razem z hematytem, pirytem i innymi popularnymi kamieniami półszlachetnymi.
Więcej o jadeicie przeczytasz na naszym blogu.
Zobacz na naszym blogu, jak wykorzystać kamień jadeit we własnych projektach biżuterii handmade.