Szungit
Szungit do biżuterii hand made
W tej kategorii produktów oferujemy kamień szungit do biżuterii hand made w postaci: gładkich kul, gładkich oponek, owali, fasetowanych beczułek.
Pojedyncze kamienie dostępne są w różnych rozmiarach, a dzięki dużemu urozmaiceniu kształtów, oferowany w naszym sklepie szungit szlachetny znajduje szerokie zastosowanie w wyrobach typu hand made. Głęboki, czarny kolor minerału doskonale prezentuje się w postaci sznurów tworzonych z kamieni o powtarzalnych formach.
Jak wygląda kamień szungit?
Kamień szungit zawdzięcza swoją czarną barwę wysokiej zawartości węgla kopalnego. Najczęściej stosowane w jubilerstwie kamienie zawierają ok. 30% węgla, ok. 45 % krzemu, ok. 5 % krzemianów i ok. 20 % siarczków. Minerał odznacza się znaczną twardością i zwięzłością oraz jest odporny na czynniki chemiczne. Nieco bardziej kruchy jest tzw. szungit szlachetny. W najrzadszej odmianie szungitu węgiel stanowi aż 98 - 99 % masy. Kolor szungitu plasuje się pomiędzy antracytem o jeszcze głębszym wybarwieniu a grafitem.
Do czego służy szungit?
Kamień szungit (niezależnie od procentowej zawartości węgla) bardzo chętnie jest wykorzystywany do tworzenia biżuterii hand made ze względu na swój wyraźny tłusto-szklisty połysk. Błyszcząca powierzchnia minerału z widocznymi, często mieniącymi się żyłkami pirytu oraz białymi żyłkami kwarcu nadaje wykonanym z niego przedmiotom elegancki i przyciągający uwagę wygląd.
Jakie są właściwości (magiczne) kamieni szungit? Dlaczego szungit nazywany bywa kamieniem zdrowia?
Szungitowi przypisuje się działanie lecznicze, jednak do tych informacji należy podejść z ostrożnością. To, co potwierdzają badania naukowe, to na pewno wysoka aktywność biologiczna minerału i silne właściwości antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Z tego powodu często szungitu używa się do filtrowania i uzdatniania wody. Nie wiadomo czy to prawda, czy to mit, że szungit ma działanie jako naturalny odpromiennik.
Warto wiedzieć, że największe złoża szungitu znajdują się w Republice Karelii w północno-zachodniej Rosji (okolice miasta Szunga - stąd nazwa minerału). Występuje tam w osadach sięgających okresu proterozoiku, którego zakończenie określa się na ok. 542 mln lat temu. Warto podkreślić, że złoża szungitu odnaleziono również w innych rejonach świata - m.in. w Indiach, Kanadzie, a także w Szwecji.
Szungit jako kamień biżuteryjny daje wiele możliwości ze względu na swoją neutralną barwę. Doskonale prezentuje się zestawiony zarówno z intensywnym jadeitem w kolorze fuksji, odcieniach żółci czy czerwieni, jak i ze złotym hematytem, naturalnym malachitem czy chłodnym kwarcem kobaltowym metalic.