Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

METALOPLASTYKA

(Liczba produktów: 248)
Kategoria
Marka
Kształt
Kolor
Cena
-

Biżuteria wykonana w technikach jubilerskich i metaloplastycznych

Ręcznie tworzona biżuteria wykonana przy wykorzystaniu tradycyjnych technik jubilerskich oraz metaloplastycznych cieszy się niesłabnącym powodzeniem. W technikach tych powstają piękne pierścionki, naszyjniki, zawieszki, kolczyki i bransoletki wykonane z blach oraz z drutów srebrnych, miedzianych i z mosiądzu.

Aby wykonać biżuterię technikami jubilerskimi lub metaloplastycznymi potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Warto je kompletować, aby z ich pomocą móc wykonywać coraz bardziej zaawansowaną i piękną biżuterię. Do wycinania kształtów z blachy wykorzystywana jest piłka włosowa nazywana gesztelką. Składają się na nią specjalna ramka piły oraz dopasowane do niej brzeszczoty. Kowadło jubilerskie pozwala wyprostować blachę. Do kształtowania różnych elementów z metalu rzemieślnicy i artyści wykorzystują narzędzia jubilerskie takie jak anki i bizownice. Niezbędnym wyposażeniem warsztatu są też różnego rodzaju szczypce oraz młotki. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się biżuteria, w której wykorzystane zostały elementy efektownie fakturowane. Do tworzenia dekoracyjnych faktur służą specjalne młotki fakturujące, ale także stalowe puncyny oraz stemple.
W jubilerstwie często stosowane jest również chemiczne zdobienie biżuterii. Dekoracyjne efekty można uzyskać stosując oksydy oraz patyny.
Do trwałego łączenia elementów ze srebra, miedzi i mosiądzu poprzez lutowanie stosowane są luty srebrne. Spotykamy 3 rodzaje lutów do srebra - tzw. miękkie, średnie oraz twarde. Dla uzyskania dobrego połączenia lutowanych elementów z metalu niezbędne jest stosowanie profesjonalnych płynów jubilerskich. W grupie tej znajdują się popularne lutówki takie jak np. płyny Abdeck oraz Fluoron.
Niewątpliwie jubilerstwo to trudny, ale także piękny zawód. Posiadanie zestawu narzędzi jubilerskich pozwala czerpać z niego dużo satysfakcji.

Tutoriale pozwalające na rozpoczęcie swojej przygody z jubilerstwem oraz metaloplastyką znajdziesz na naszym blogu w zakładce Metaloplastyka

pixel