Sardonyks
Sardonyks
Sardonyks to odmiana agatu, która odznacza się występowaniem charakterystycznych wstęg w kolorze białym, brązowym, żółtym, które mogą być lekko przeświecające. To te pasy o różnej szerokości nadają charakteru sardonyksowi, bez nich kamień byłby czarny jak onyks.
Dekoracyjne, kolorowe paski czynią z sardonyksu atrakcyjny minerał, po który często sięgają twórcy biżuterii. W sprzedaży dostępne są piękne kaboszony z sardonyksu, rzeźbione kamee, koraliki w kształcie kul, monet, owali itp. Z sardonyksu powstają także przedmioty ozdobne, np. uchwyty na sztućce, popielnice, szkatuły. Najpiękniejszy sardonyks pochodzi z Brazylii. Jego pokłady zlokalizowane są także w Urugwaju, Rosji i Turcji.
Sardokyns, zwany też sardonkiem, to przeświecająca odmiana agatu, czyli półszlachetnego minerału. Kamień ma charakterystyczne wstęgi różnej grubości w kolorach białym, brązowym oraz żółtym. Jego nazwa nawiązuje z jednej strony do miasta Sardis w Azji Miejszej, gdzie minerał został odnaleziony (gr. sardios – kamień z Sardis), a z drugiej do greckiego słowa onyx, który oznacza paznokieć bądź pazur. Ma to odnosić się do twardości oraz ostrych krawędzi odłupanych kawałków kamienia. Za najpiękniejsze sardokynsy uważane są te pochodzące z Brazylii. Wydobywa się je również w Urugwaju, Rosji czy Turcji.
Minerałowi przypisuje się wiele zdrowotnych właściwości: reguluje metabolizm komórek, łagodzi bóle związane z menstruacją, pozytywnie działa na płuca, oskrzela i kości, a także wzmacnia układ odpornościowy. Przypisuje się mu działanie uspokajające, dzięki któremu można pozbyć się wybuchów złości oraz nerwowości. Ma on zwiększać kontrolę nad emocjami oraz dodawać radości życia.
Obecnie sardonyks jest doceniany przede wszystkim za swój wygląd. Jego kolorowe paski przykuwają uwagę z daleka. Nic dziwnego, że jest wykorzystywany w jubilerstwie oraz rękodziele. Tworzy się również z niego kaboszony, rzeźbione kamee czy koraliki w najróżniejszych kształtach. Agat służy do wytwarzania przedmiotów ozdobnych, m.in. sztućców, popielnic czy szkatuł. Jego zaletą jest to, że łatwo jest w nim rzeźbić, nadając mu dowolny kształt. Z kamienia korzystać mogą nie tylko specjaliści. Coraz częściej sięgają po nie osoby zajmujące się hobbistycznie ręcznym wytwarzaniem dekoracji lub ozdób. Sardonyks do biżuterii handmade sprawdzi się idealnie. Z powodzeniem wykorzystać można go do tworzenia bransoletek, kolczyków, naszyjników oraz innych elementów ozdobnych. Kwarcowe pasy na czarnym kamieniu prezentują się szlachetnie i elegancko. Warto sięgnąć po sardonyks do biżuterii handmade. Kamień nie bez przyczyny cieszy się tak dużą popularnością. Agat przykuwa wzrok innych, a przy okazji ceniony jest za swoje liczne właściwości oraz łatwość modelowania. Dobrze więc z niego skorzystać, zwłaszcza że cechuje się on uniwersalizmem. Można z niego tworzyć ozdoby dla kobiet i mężczyzn oraz dekoracje na każdą okazję.