Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Peridot

(Liczba produktów: 2)
Kształt
Rozmiar

Peridot

Peridot (lub perydot; niekiedy nazywa się go także chryzolitem)to szlachetna odmiana popularnego minerału z grupy krzemianów, oliwinu. Nazwą peridot określa się przezroczyste i wyjątkowo intensywnie zabarwione odmiany forsterytu. Jest niezwykle cennym i rzadko spotykanym kamieniem o zielonooliwkowej barwie, najbardziej pożądane są okazy w zielonkawozłotym kolorze.
Peridot cechują liczne inkluzje, najczęściej są to wrostki chromitu, ilmenitu lub magnetytu. Istnieje możliwość pomylenia tego kamienia z diopsydem, demantoidem lub berylem. Znaleźć go można między innymi w Brazylii (Minas Gerais), Meksyku, USA, Pakistanie, RPA, Tanzanii, Birmie i na Sri Lance. W Europie miejscem wydobycia peridotu jest Norwegia.
Nazwa tego pięknego i niezwykle cennego minerału pochodzi najprawdopodobniej od słowa faridat, co w języku arabskim oznacza drogi kamień (kamień szlachetny). Peridot pozyskiwany był już tysiące lat temu: najstarsze wydobywane złoża pochodzą z wyspy Zabargad, znajdującej się na Morzu Czerwonym. Do Europy przybył za sprawą wypraw krzyżowych i od tamtej pory cieszył się niezwykłą popularnością. W średniowieczu używano go do ozdabiania kościołów oraz wykorzystywano w biżuterii sakralnej.
Największy znaleziony okaz peridotu, pochodzący z wyspy Zabargad ma 310 karatów i podziwiać go można w Smithsonian Institution w Waszyngtonie.

 Ze względu na swój unikalny kolor peridot jest niezwykle cenionym kamieniem jubilerskim. Najczęściej nadaje się mu szlif schodkowy, tabliczkowy, brylantowy lub kaboszonowy. Zdarza się, że jest podgrzewany w celu rozjaśnienia ciemniejszych kamieni.

Peridotowi przypisuje się właściwości uspokajające i rozgrzewające, ale warto mieć go w swojej kolekcji przede wszystkim ze względu na jedyny w swoim rodzaju soczysto zielony kolor.

Więcej informacji o peridocie - kamieniu słońca znajdziesz we wpisie na naszym blogu. 

Gdzie kupić zielony kamień naturalny peridot w dobrej cenie?

Zapraszamy do sklepów stacjonarnych Royal-Stone w Warszawie i w Poznaniu, a także do sklepu internetowego www.royal-stone.pl

 

pixel