Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kyanit

(Liczba produktów: 4)
Kształt
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu

Kianit

Kianit (lub kyanit) nazywany jest również cyjanitem. Nazwę tę zawdzięcza swojej niebieskiej barwie (w języku greckim kyanos to właśnie "niebieski"). Jest minerałem z grupy krzemianów wyspowych. Kamień ten jest przezroczysty oraz bardzo kruchy, wykazuje też zmienną twardość i jest niezwykle wrażliwy na zmianę temperatury.
Kyanit wydobywa się w Kenii, Indiach, USA, Brazylii, Finlandii, Szwecji, a także Rosji, natomiast na terenie Polski spotkać go można w Górach Sowich oraz Sudetach.
Chociaż jest cenionym kamieniem w jubilerstwie jego użycie może być utrudnione ze względu na wspomnianą wcześniej dużą kruchość. Z tego samego względu trudne jest wydobycie z niego efektu kociego oka, z któym to efektem można sięw przypadku tego minerału spotkać. Kianit wykorzystywany jest także w innych celach - na przykład przy produkcji materiałów ogniotrwałych, izolacyjnych, a także ceramiki oraz porcelany. Ma też istotne znaczenie naukowe, ponieważ jest ważnym wskaźnikiem metamorfizmu. Przede wszystkim ceni się go jednak za jego wyjątkowy, niebieski kolor, chociaż nie jest on w przypadku kianitu regułą. Całkiem niedawno w Tanzanii odkryto kianit w kolorze pomarańczowym zawdzieczajacy swoją barwę inkluzjom manganu. Kianit może też być szarawy, zielonkawy, żółtawy, a nawet biały.
Ze względu na spotykany w przypadku kianitu i jedyny w swoim rodzaju "dżinsowy odcień" minerał ten pięknie prezentuje się w biżuterii pasując do najróżniejszych stylizacji - zarówno tych eleganckich, jak i bardziej codziennych. Nadaje się mu najczęściej postać kul oraz kaboszonów. Często wykorzystywany jest też przez biżuteryjne artystki tworzące w technikach sutaszu, haftu koralikowego oraz beadingu.

W artykule na blogu Kyanit - niebieski kamień dyplomacji dowiesz się jeszcze więcej o tym wspaniałym kamieniu.

Gdzie kupić niebieski kamień naturalny kianit/cyanit  w dobrej cenie?

Zapraszamy do sklepów stacjonarnych Royal-Stone w Warszawie i w Poznaniu, a także do sklepu internetowego www.royal-stone.pl

pixel