Opal
Opal
Opal to minerał słynący z wyjątkowych efektów wizualnych; niezwykle efektowna gra barw, pojawiająca się na jego powierzchni, to efekt opalizacji, opalescencji, asteryzmu lub też efekt kociego oka. Ta subtelna poświata sprawia, że opal szlachetny (bo tak nazywa się odmiany wykazujące wcześniej wspomniane efekty optyczne) jest jednym z najdroższych oraz najbardziej pożądanych kamieni jubilerskich. Szczególnie ceniony jest opal australijski, czyli piękny mlecznobiały opal z niezwykłym efektem opalizacji.
Opal zwyczajny nie charakteryzuje się już tymi cechami, ale jest minerałem nie mniej cenionym przez kolekcjonerów. Szczególnie znany jest opal peruwiański o delikatnym, różowym kolorze, ale popularne są także opale w innych kolorach, na przykład żółte. Takie opale są nieprzezroczyste, są też bardzo lekkie i noszone w formie kul pięknie i niezwykle delikatnie prezentują się w naszyjnikach oraz bransoletach.
Opale występują w wielu przeróżnych odmianach charakteryzujących się różnorakimi kolorami oraz cechami: mogą to być - wymieniając kilka przykładowych - opal mleczny, krwisty, miodowy, pawi, porcelanowy czy gwiaździsty.
Opale o wartości jubilerskiej wydobywa się przede wszystkim w Australii (opal został nawet uznany oficjalnym kamieniem szlachetnym tego kraju) oraz Meksyku. Można go także znaleźć w USA, Brazylii, Kazachstanie, Hondurasie, Rosji, Indonezji, Nowej Zelandii, RPA czy Etiopii. W Polsce opal zwyczajny występuje przede wszystkim na Dolnym Śląsku oraz na terenie Karpat. Spotkać go można także w pobliżu Chełma i Świdnicy.
Więcej informacji o opalu znajdziesz na naszym blogu.