Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Diopsyd

(Liczba produktów: 1)

Diopsyd

Diopsyd to ciekawy minerał należący do gromady krzemianów (dla bardziej wnikliwych, dokładnie do grupy piroksenów). Nazwa minerału pochodzi od łacińskich słów - dis, co oznacza podwójnie i opsos- wygląd, opinia. Najbardziej popularny jest diopsyd w kolorze zielonym, jednak występuje on w odcieniach od żółtego, przez odcienie zieleni po barwę niebieską po fioletową, bywa też spotykany w kolorze białym lub całkowicie bezbarwny. Najbardziej cenione są okazy w odcieniu szmaragdowym. Najwyższej jakości diopsydy są przezroczyste, jednak często spotykane są okazy nieprzeświecające. Niektóre kamienie charakteryzują się efektem kociego oka lub asteryzmem. Diopsyd posiada czasami właściwości luminescencyjne w kolorze pomarańczowym, jasnozielonym lub jasnoczerwonym.
Kryształy cechujące się wysoką przezroczystością często wykańczane są szlifem fasetkowym, uwydatniającym piękno kamienia.

Występowanie diopsydu

Najbardziej popularne źródła tego minerału znajdują się w Rosji, Pakistanie, Tanzanii, Birmy, Sri Lanki, Włoch -skąd pochodzi fioletowa odmiana diopsydu oraz Brazylii. W Polsce diopsyd spotykany jest w rejonie Dolnego Śląska oraz Śląska Cieszyńskiego i w rejonie Pienin. Diopsyd występuje najczęściej w skałach metamorficznych. Często towarzyszy występowaniu granatu, zoisytu czy kwarcu.

pixel