Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Agat

(Liczba produktów: 185)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Agat - ozdobny kamień naturalny do wyrobu bransoletek i innych elementów biżuterii

Jedne z najbardziej popularnych kamieni naturalnych do tworzenia ozdób to agaty (szczególnie agat różowy, czerwony, niebieski, brązowy i czarny)

Agaty są zwłaszcza popularne wśród rękodzielnicze głównie ze względu na dużą dostępność, przystępną cenę, ale przede wszystkim na ciekawe wybarwienie. Agat jest odmianą chalcedonu i jest zaliczany do grupy kamieni półszlachetnych. Jest to kamień łatwo dostępny, występujący w wielu miejscach na świecie m.in. w Brazylii, Indiach i w Rosji. W Polsce również występują spore złoża agatu na Dolnym Śląsku czy Górach Kamiennych. Cechą charakterystyczną agatu są białe paski ułożone warstwowo naprzemiennie z kolorowymi warstwami minerału.

Kryształy agatu powstają w geodach oraz skałach osadowych. Różnobarwność kamieni spowodowana jest wrostkami innych minerałów. Agaty najczęściej występują w barwach burych, szarawych, stonowanych. Intensywne zabarwienie zdarza się rzadko, jednak można spotkać agat różowy, agat czarny czy agat niebieski. Sztuczne barwienie agatów jest powszechnie stosowane i akceptowane w jubilerstwie. Agaty barwi się najczęściej przez namaczanie ich w barwnikach lub pokrywanie powierzchniowe np. tytanowanie. Ciekawostką jest, że chalcedonowe białe paski odporne są na barwienie, dzięki czemu po zabarwieniu często uzyskujemy piękny wzór. Szczególnie efektownie wyglądają plastry agatowe w postacie zawieszek. Na naszym blogu znajdziecie tutorial jak zrobić zawieszkę z agatu.
Agaty to bardzo zróżnicowane kamienie występują w wielu odmianach. Ceniona odmiana agatu jest Sardonyks, czyli agat o zabarwieniu czarno-białym lub brunatno-białym. Białe i czarne paski układają się naprzemiennie, tworząc atrakcyjne wzory. Zarówno w przeszłości, jak i teraz szczególnie okazy sardonyksu wykorzystywane były do rzeźbienia Kamei.
Agatem charakteryzującym się pięknym układem pasków i naturalnych wzorów jest agat koronkowy. Oprócz tego popularna jest odmiana agatu zwana agatem mszystym. Agat mszysty nie posiada pasków, natomiast ma wtrącenia zielonej hornblendy lub chlorytu, które przywołują na myśl drobne gałązki mchu, stąd nazwa "mszysty". Wiele biżuteryjek często wykorzystuje w swoich projektach agat dendrytowy - czyli kamień w białym kolorze, nieprzejrzysty z czarnymi kryształkami "wtopionymi" w kamień, które tworzą fantazyjne wzory. Agat dendrytowy zwany jest też muszkowcem czy agatem muszkowym. Agat pejzażowy, agat krajobrazowy lub agat obrazkowy to inne nazwy agatu dendrytowego. Ciekawa odmianą agatu jest agat oczkowy, który tworzy pierścienie wokół centralnego punktu. Agat polarny, agat czerwony, agat botswana to nazwy agatów wynikające z jego cech zewnętrznych i pochodzenia. Nazwy agatu czasem pochodzą nie tylko od jego naturalnych cech, ale także od finalnego efektu obróbki kamienie. Stąd na przykład mamy agat wężowy, który powstaje w wyniku spękania kamienia i wpuszczenia barwnika, do daje efekt skóry węża. Agaty są od wieków wykorzystywane w jubilerstwie i rzemiośle. Cena agatu nie jest wysoka, tak więc często i chętnie jest stosowany do robienia biżuterii - bransoletek z  kolorowych agatów, kolczyków czy naszyjników np. z brązowych agatów botswana. W naszym sklepie znajdziecie zarówno zawieszki agatowe w postaci wielobarwnych plastrów, jak i piękne kaboszony agatów brazylijskich, które charakteryzują się intensywnymi barwami i wysokim połyskiem. Ponadto dostępna jest cała masa agatowych kulek od rozmiaru 3 mm do wielkich kul 20 mm. W sklepach Royal-Stone znajdziecie duży wybór agatów w różnych kształtach, takich jak agaty w pastylkach, agaty w postaci zębów, agaty prostokątne i agaty owalne. Oprócz tego dostępne są kamienie w różnym wykończeniu powierzchni- fasetowane i agaty gładkie, agaty trawione, czyli o matowej powierzchni, która uzyskiwana jest poprzez kwasowanie kamienia czy agaty tytanowane - pokrywane powierzchniowo warstwą tytanu.

Więcej informacji o kamieniu naturalnym agat znajdziesz na blogu.

Szerzej o odmianach agatów piszemy w tym artykule.

Gdzie kupić  naturalne kamienie agaty w dobrej cenie?

Zapraszamy do sklepów stacjonarnych Royal-Stone w Warszawie i w Poznaniu, a także do sklepu internetowego www.royal-stone.pl

pixel