Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kwarc dymny

(Liczba produktów: 8)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Kwarc dymny

Kwarc dymny inaczej kwarc zadymiony (ang. smoky quartz) to odmiana kwarcu z grupy krzemianów. Występuje najczęściej w formie dobrze wykształconych kryształów barwy od bladego, poprzez dymną szarość aż do ciemnobrązowego, a nawet prawie czarnego. Stąd pochodzi nazwa, gdyż jego barwa przypomina kolory dymu. Ciemna barwa kwarcu dymnego spowodowana jest działaniem promieniowania radioaktywnego lub obecnością domieszek organicznych. Procesy te zachodziły w sposób naturalny. Należy jednak wiedzieć, że każdy kryształ górski pod działaniem pierwiastków promieniotwórczych uzyskuje ciemną barwę. Oznacza to, że kolor kwarców dymnych można osiągnąć w sposób laboratoryjny, poddając czysty kryształ promieniowaniu gamma. Kwarc dymny odbarwia się pod wpływem podgrzewania, a umiejętne jego podgrzewanie może skutkować osiągnięciem żółtawej barwy cytrynu.

Jak biżuteria z kwarcu dymnego?

Kwarc dymny doskonale sprawdza się w biżuterii szczególnie w obecności oksydowanego srebra lub z pozlacanej stali chirurgicznej. Jest lubianym i chętnie wybieranym kamieniem na bransoletki, naszyjniki z kryształami czy zawieszki. Kwarc dymny doskonale prezentuje się w postaci surowych bryłek i kryształów.

Niektórzy przypisują kwarcowi dymnemu liczne własciwości - podobno aktywizuje umysł, wspomaga witalność, pomaga w karierze. Szczególnie jest polecany osobom spod znaku Wagi, Barana, Byka, Skorpiona i Koziorożca

Dlaczego kwarc dymny nazywany jest kamieniem perfekcjonistów  dowiesz się z naszego bloga?

pixel