Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Turmalin

(Liczba produktów: 17)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Turmalin

Turmalin to poszukiwany i wysoko ceniony kamień jubilerski i kolekcjonerski. Wielobarwne, przezroczyste kamienie wykorzystywane są w ekskluzywnej biżuterii.
Nazwa turmalinu pochodzi od syngaleskiego "turamali", co oznacza zdolność przyciągania.
Barwa turmalinów jest niezwykle urozmaicona, co czyni go wyjątkowym w tej materii wśród innych kamieni szlachetnych. Turmalin charakteryzuje olbrzymie bogactwo barw i odcieni często nawet w jednym krysztale (równolegle, poprzecznie, promieniste). Za tą wielość barw odpowiadają zawarte w kamieniu pierwiastki chemiczne takie jak: żelazo, mangan, tytan, chrom i lit.

Odmiany turmalinu ze względu na jego barwę

Turmalin można spotkać w następujących barwach: bezbarwny to achroid, czarny to schörl, brązowy to dravit, zielony to werdelit, niebieski to indygolit, czerwony to rubelit, fioletowy to syberyt, oraz wielobarwny (zwany też arbuzowym lub tęczowym). Dzięki tak dużej różnorodności kolorystycznej turmalin jest szczególnie poszukiwany do tworzenia bransoletek, naszyjników i pierścionków DIY z turmalinu.

 Czarny turmalin - własciwosci

W erze wiktoriańskiej czarny turmalin był stosowany w biżuterii żałobnej. Niektórzy wierzą, że czarny turmalin chroni przed negatywną energią płynącą od innych osób, a nawet przed własnym pesymizmem i więc go zawsze przy sobie jako talizman. Czarny turmalin jest bardzo popularny i chętnie stosowany w tworzeniu biżuterii handmade.

Turmalin arbuzowy

Turmalin wielobarwny (zwany też turmalinem arbuzowym lub tęczowym) to najbardziej pożądany kolor turmalinu. Swoim bogactwem barw zachwyca oko. Szczególnie wyjątkowe są okazy, w których łączy się nawet 15 różnych kolorów jednocześnie. Turmaliny jednokolorowe są dość rzadkie. W języku potocznym funkcjonuje nazwa "murzyńska główka" dla określenia bezbarwnego turmalinu z czarnym zakończeniem, a dla zielonego turmalinu z czerwonym zakończeniem "tureckich główek". Turmaliny o zielonym środku i czerwonych obrzeżach noszą nazwę "arbuzowych".
Przez Holendrów, którzy sprowadzili turmalin do Europy jako pierwsi, nazywany był "wyciągaczem popiołu" z tego powodu, że Holendrzy dość szybko poznali się na właściwości przyciągania przez turmalin drobnych skrawków papieru, kurzu (turmalin po podgrzaniu turmalinu lub tarciu elektryzuje się). Podgrzewany turmalin wykorzystywany był do wyciągania popiołu ze swoich fajek. Z powodu tej właściwości turmalin należy czyścić częściej niż inne kamienie - najlepiej pod strumieniem letniej wody.

 Warto wspomnieć, że igiełki czarnego turmalinu można spotkać także w kwarcach i taki kamień nosi nazwę kwarcu turmalinowego.

Turmaliny w branży handmade to najczęściej wielobarwne oponki na sznurze albo gładkie kule, rzadziej fasetowane. Dostępne są również kaboszony, choć ich cena jest już bardzo wysoka. Czarny turmalin występuje zazwyczaj w formie nieregularnych bryłek, bądź szlifowanych plastrów.

Turmaliny współwystępują z kamieniami takimi jak kwarce, beryle, apatyty, topazy czy fluoryty.
Miejsca występowania turmalinu na świecie to: Brazylia, USA, Niemcy (góry Harz), Austria (okolice Tyrolu), Czechy (na Morawach), Włochy (Elba), Wielka Brytania (Kornwalia), Rosja, Kenia, Tanzania, Madagaskar oraz Sri Lanka. W Polsce turmaliny pochodzą z okolic Strzegomia, Gór Sowich i Tatr i są one zazwyczaj czarne.

Jakie właściwości ma turmalin arbuzowy?

W świecie ezoterycznym uważa się, ze turmalin arbuzowy korzystnie wpływa na radość, miłość i ma dobry wpływ na serce.

Więcej informacji o turmalinie znajdziesz na naszym blogu.

pixel