Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kształtowanie

(Liczba produktów: 36)
Marka
Kolor
Cena
-

Metaloplastyka - kształtowanie elementów

W biżuterii jubilerskiej oraz metaloplastycznej często zachwycają nas pięknie ukształtowane elementy. Do ich formowania twórcy wykorzystują specjalne narzędzia.
Co to jest Anka i do czego służy? Anka to narzędzie, które pozwala z płaskiej blachy zrobić kulę.
Z kolei jubilerskie pilniki iglaki umożliwiają modelowanie oraz poprawianie kształtów. Nie może ich zabraknąć w żadnej pracowni złotniczej. Pilniki dostępne są w różnych wymiarach oraz przekrojach (kształtach). Ta różnorodność kształtów i wymiarów pozwala dobrać pilnik w zależności od potrzeb.
Aby wyprostować blachę albo wybić stemplem wzór w blasze potrzebne będzie kowadło jubilerskie.
Jak zrobić równy i okrągły pierścionek lub obrączkę? Rygiel do obrączek to narzędzie za pomocą którego jubilerzy kształtują pierścionki oraz obrączki. To proste narzędzie pozwala stworzyć równy, okrągły pierścionek lub obrączkę. Niektóre z modeli rygli do obrączek posiadają naniesioną podziałkę. Dzięki temu jednocześnie zastępują też rygiel miarowy. Rygle do bransolet umożliwiają wykonywanie bransolet a także równych kół i obręczy o większych średnicach.
Jakie szczypce jubilerskie i do czego ich używać? Chcąc poznać podstawowe narzędzia do kształtowania nie można zapomnieć o szczypcach. Szczypce jubilerskie umożliwiają łatwe i szybkie kształtowanie różnych elementów ze złota, srebra, miedzi i mosiądzu. Do wykonania rynienki niezbędne będą szczypce półokrągło-wklęsłe. Do kształtowania obrączek stosowane są szczypce półokrągło-płaskie, tzw. szyncęgi. Artyści tworzący niezwykle efektowną biżuterię w technice wire-wrapping wykorzystują w swojej pracy najczęściej różnego rodzaju szczypce okrągłe a także specjalistyczne płytki z kołeczkami do wire-wrappingu. Wykorzystywane są szczypce okrągłe zarówno zbieżne, jak również równoległe. Z łatwością można z ich pomocą tworzyć misterne i fantazyjne zawijasy, ale również wykonać samodzielnie kółeczko z drutu.
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się biżuteria historyczna oraz historyczne rekonstrukcje. Jednym z ciekawych przykładów dawnego rzemiosła jest biżuteria tworzona przez Wikingów. Aktualnie technika wyplatania z drutu efektownych naszyjników, obroży oraz bransolet została nazwana Viking Knit i cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Wystarczy jedynie płytka do techniki Viking Knit służąca do przeciągania przygotowanej uprzednio plecionki z drutu i już można dołączyć do społeczności miłośników tej sztuki. Płytka do przeciągania drutu nosi nazwę przeciągadła.

Bezpłatne tutoriale, z których nauczysz się techniki Viking Knit znajdziesz na naszym blogu. 

Na blogu znajdziesz także tutoriale poświęcone wielu technikom jubilerskim i metaloplastycznym.

pixel