Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karneol

(Liczba produktów: 8)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Karneol

To bardzo ceniony kamień półszlachetny, który bywa również nazywany krwawnikiem. Jest on jedną z odmian chalcedonu, charakteryzującą się pięknym, pomarańczowoczerwonym kolorem. Jego nazwa wywodzi się od słowa cornele oznaczającego w języku starofrancuskim owoc krzewu derenia, który karneol rzeczywiście przypomina ze względu na swoją barwę. Występuje też w odcieniach brązu oraz koralowej czerwieni.

 Swój kolor karneol zawdzięcza drobnym domieszkom związków żelaza, głównie hematytu i goethytu. Karneol charakteryzuje się twardością 6,5-7 w skali Mohsa, miewa lśniący, woskowy połysk i jest nieprzezroczysty. Występuje w skałach charakterystycznych dla chalcedonu, a więc w skałach wulkanicznych, takich jak bazalt, andezyt, melafit czy dacyt. Jest też produktem wietrzenia serpentynitów. Karneol wydobywa się w Indiach w okolicy Bombaju (stamtąd pochodzą najbardziej wartościowe okazy), a także w Brazylii, Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Urugwaju, Kolumbii, Tybecie, Mongolii, Czechach oraz Iranie. Można go spotkać także w Polsce w okolicach Wałbrzycha i Kłodzka.

Jest powszechnie stosowany w świecie jubilerskim, ale nie tylko: w przeszłości wykorzystywano go także do wytwarzania przedmiotów użytkowych oraz tworzono z niego pieczęcie. Szczególnie popularny był w XVII oraz XVIII wieku na Bliskim Wschodzie, gdzie używano go dekorowania różnorakich przedmiotów, na przykład broni.

pixel