Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Patynowanie

(Liczba produktów: 20)
Kolor
Cena
-

Jubilerstwo - patynowanie i oksydowanie

W jubilerstwie oraz w metaloplastyce często wykorzystuje się dekoracyjne patynowanie powierzchni miedzi, jak również czernienie srebra oraz miedzi i mosiądzu zwane powszechnie (choć mylnie) oksydowaniem.

Patynowanie

Patynowanie dotyczy miedzi oraz jej stopów. Patynowanie naturalne zachodzi w wilgotnym powietrzu i może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Wraz z upływem czasu przedmioty pokrywają się zieloną powłoką zwaną patyną. Patynowanie można wywołać także w sposób sztuczny wykorzystując do tego odpowiednie preparaty chemiczne.

Farby imitujące efekt patyny

Do dekorowania powierzchni biżuterii można także wykorzystywać farby i lakiery imitujące efekt patyny. Receptury specjalnych preparatów dedykowanych do wykorzystania przy tworzeniu biżuterii gwarantują trwałość powłok.

Oksydowanie

Czernienie srebra oraz miedzi i jej stopów (zwane także powszechnie oksydowaniem) polega na umieszczeniu przedmiotu w specjalnej kąpieli chemicznej. Przedmiot możemy poczernić wykorzystując dostępne w sprzedaży oksydy na zimno oraz oksydy na gorąco.

Oksydowanie na zimno

Oksydowanie na zimno to nanoszenie gotowego preparatu na powierzchnię srebra lub miedzi i po określonym czasie opłukaniu go pod bieżącą wodą. Oksydy na zimno szczególnie dobrze sprawdzają się przy barwieniu (czernieniu) miejscowym, czyli wówczas gdy nie chcemy poczernić całego przedmiotu.

Oksydowanie na gorąco

W przypadku gdy chcemy poczernić cały przedmiot wygodniejsze będzie użycie oksydy na gorąco. Oksydowanie na gorąco to kąpiel całego przedmiotu w roztworze specjalnego preparatu w gorącej wodzie. Decydując się na ten sposób czernienia elementu biżuterii zyskujemy większą kontrolę nad jego przebiegiem -możemy dowolnie ustalić proporcje roztworu jak i czasu trwania kąpieli.

Oksydowanie na różne kolory - oksyda tęczowa

W ofercie royal-stone.pl dostępna jest również oksyda tęczowa. Preparat ten umożliwia uzyskanie na powierzchni srebra powłok o różnych kolorach ? od złotożółtego poprzez fioletowe, niebieskie, ciemnoczerwone aż do ciemnoszarego.

Oksydy oraz preparaty do patynowania możesz kupić w sklepie Royal-Stone.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oksydowania? Zobacz wpis poświęcony oksydowaniu. 

pixel