Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sodalit

(Liczba produktów: 15)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Sodalit

Sodalit (Sodalite) - dość powszechny, niebieski kamień, rzadziej fioletowo niebieski z widocznymi białymi lub lekko żółtymi żyłkami kalcytu, nieprzezroczysty. Nazwa kamienia sodalit pochodzi od zawartości sodu.
Sodalit jest cenionym kamieniem kolekcjonerskim, ozdobnym i jubilerskim. Liczni artyści rzeźbią w sodalicie przeróżne figurki oraz ornamenty. Sodalit trafia także często do projektów biżuteryjnych takich jak naszyjniki, wisiory i pierścionki. Artystki tworzące w technice sutasz i beading uwielbiają kamienie sodalitu za jego ciekawy kolor (często odcień jeansowy!), łatwo dostępne płaskie kształty oraz ładny połysk.
Sodalit formowany jest zarówno na kształt kul, oponek, płaskich monet czy prostokątów jak i kaboszonów do oprawy jubilerskiej.

Sodalit łatwo można pomylić z droższym od niego dumortierytem. Nosząc biżuterię z sodalitem należy ograniczać jego nadmierną ekspozycję na światło, gdy ma tendencję blednięcia pod jego wpływem. W niektórych sytuacjach może stać się nawet przezroczysty.

Najpiękniejsze okazy pochodzą z Brazylii, Indii, Namibii, Kanady i USA.
W astrologii przyporządkowany do Raka, Lwa i Strzelca.

Więcej informacji o sodalicie znajdziesz na naszym blogu.

pixel