Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piryt

(Liczba produktów: 17)
Kształt
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Złoty piryt, czyli iskrzyk

Piryt (ang. pyrite), inna nazwa to iskrzyk lub Złoto Głupców to bardzo popularny na ziemi minerał. Piryt jest siarczkiem żelaza. Tworzy dobrze wykształcone kryształy sześcianów, ośmiościanów i dwunastościanów pięciokątnych, które zwane są pirytoedrem. Dwa przenikające się wzajemnie kryształy (pirytoedry) to dwojaki krzyża żelaznego inaczej bliźniaki.
Piryt jest bardzo metaliczny ze względu na dużą zawartość żelaza. Ma barwę mosiężno-żółtą z ciemnymi nalotami. Nierzadko spotkać można także powierzchnie z brunatno-czerwonym nalotem będącym tlenkiem żelaza popularnie nazywanym rdzą. Piryt jest nieprzezroczysty, kruchy i twardy (w skali Mohsa twardość 6-6,5) o rysie brunatnej, zielono-czarnej.
Niektóre znaleziska pirytu nazywa się dolarami pirytowymi albo słońcami pirytu, są to płaskie okazy bardzo błyszczące, a ich powierzchnia przypomina promienie słoneczne. Piryt jest powszechnie występującym minerałem w przyrodzie. Jego masa w jednym kawałku potrafi wynosić nawet kilka ton.
Ze względu na tą powszedniość Niemcy mówią na niego żartobliwie "Jaś Wszędobylski". Z kolei u poszukiwaczy złota zyskał przydomek "Złoto Głupców" (osobom niedoświadczonym łatwo pomylić piryt z drogocennym złotem).
Złoża pirytu występują m.in. w Peru, Meksyku, USA, Szwecji, Niemczech, Rumunii, Rosji i we Włoszech. W Polsce piryt można spotkać na Dolnym Śląsku oraz w Górach Świętokrzyskich.
Kamienie pirytu stosowane są w jubilerstwie (szlifowane kaboszony do oprawy), a także w biżuterii handmade pod postacią przeróżnych kształtów i form - czaszek, kwiatków, listków i standardowych kul, łezek, kropli itd. Popularne są też surowe bryłki pirytu, szczególnie w technikach metaloplastycznych.

Gdzie kupić złoty kamień naturalny piryt?

Kamienie pirytu dostępne są w sklepie internetowym oraz sklepach stacjonarnych Royal-Stone. 
Obszerny artykuł o pirycie, wiele ciekawostek z historii publikujemy na blogu we wpisie: Piryt - iskrzyk, czyli złoto głupców.

pixel