Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chryzopraz

(Liczba produktów: 8)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Chryzopraz - zielony kamień półszlachetny

Chryzopraz to minerał o pięknej zielonej barwie. Kolor opisywany jest jako jabłkowozielony. Chryzopraz zaliczany jest go rodziny chalcedonu i uważany jest za najbardziej wartościowy. Piękna intensywnie zielona barwa chalcedonu jest niestety bardzo wrażliwa na wysokie temperatury. Trzeba zatem uważać przy oprawianiu Chryzoprazu w cargę. Sposobem na utrzymanie niezmienionego koloru, lub jego przywrócenie jest przechowywanie kamienia w wilgotnych miejscach lub z wilgotną szmatką. Ciekawostką jest, że jedno z najpopularniejszych złóż chryzoprazu znajduje się w Polsce w Szklarach koło Ząbkowic (Dolny Śląsk). Okazy wydobywane w tym miejscu miały nawet po kilkanaście kilogramów. W obecnej chwili duża część chryzoprazów dostępnych w obrocie handlowym pochodzi z Australii i Brazylii.

Ze względu na barwę chryzopraz to kamień pożądany przez jubilerów i osoby tworzące biżuterię - bransoletki, kolczyki, zawieszki i pierścionki. Już od wieków był cenionym minerałem używanym do ozdabiania przedmiotów użytkowych, amuletów oraz przede wszystkim biżuterii. Najczęściej spotyka się kaboszony szlifowane w formie kaboszonu, czyli bez fasetek.
Najwyższą cenę osiągają chryzoprazy o soczyście zielonej barwie. W naszym sklepie znajdziesz chryzoprazy - zielone kamyki półszlachetne do tworzenia biżuterii.

Osoby przypisujące właściwości magiczne kamieniom półszlachetnym wierzą, że zielony chryzopraz wspomaga osoby urodzone w znalu Wagi, korzystnie wpływa na ogólny stan umysłu. Osoby noszące pierścionek z zielonym chryzoprazem są zrównoważone i spokojne.

Więcej informacji o chryzoprazie znajdziesz na naszym blogu.

Gdzie kupić zielony kamień naturalny chryzopraz w dobrej cenie?

Zapraszamy do sklepów stacjonarnych Royal-Stone w Warszawie i w Poznaniu, a także do sklepu internetowego www.royal-stone.pl

pixel