Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bajorek do haftu

(Liczba produktów: 54)
Zabacz wszystkie kategorieUkryj kategorie
Kategoria
Kolor

Bajorek do haftu ozdobnego

Bajorek to bardzo cienki metalowy drucik zwinięty w ciasną spiralę. Stosowany jest do tzw. haftu złotego, wyszywania mundurów, sztandarów, baretek, a także ręcznie zdobionych sukien, żakietów, płaszczy i toreb. Zdobienie odzieży i tkanin bajorkiem znane było już w Średniowieczu, moda na zdobienie metalową nicią i bajorkiem przywędrowała do Europy ze wschodu.
Bajorek może mieć różne rozmiary / średnice, a także wykończenie: gładkie, fasetowane, błyszczące, lub matowe. W hafcie można stosować bajorek do pokrywania całych powierzchni lub jako uzupełnienie nici czy koralików. Do haftu bajorkiem polecamy cienkie igły do koralików — szczególnie igły w rozmiarze 10, 12 lub 13.
Bajorek jest miękki, łatwo przyjmuje nadany mu kształt. Bajorek otrzymuje się najczęściej z miedzianych drutów niezwykle cienkich, które następnie galwanizuje się i nadaje im pożądany kolor, a następnie zwija w cienką rurkę / sprężynkę.
Więcej o bajorku, a także bezpłatne tutoriale na wykonanie biżuterii i ozdób z wykorzystaniem bajorka znajdziesz u nas na blogu.

pixel