Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Koral

(Liczba produktów: 35)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Koral - Koralowiec naturalny w sprzedaży na sztuki w naszym sklepie

Obok kamieni szlachetnychpereł dużą popularnością w jubilerstwie cieszą się korale. Korale, a właściwie koralowce są pochodzenia organicznego - w jubilerstwie znajdują zastosowanie wewnętrzne ich szkielety. Najbardziej poszukiwany jest koral szlachetny. Koralowce żyją w słonych wodach morskich, tworząc ławice na głębokościach od 3 do 50m. Najliczniej występują w Morzu Śródziemnym, wybrzeżach Algieru i Tunisu i wybrzeżach Japonii. Koralowce mogą przybierać barwę od soczyście czerwonej poprzez różową, białą, a nawet czarną.
Zdobnictwo z użyciem korala sięga epoki brązu. Centrum starożytnego przemysłu koralowego stanowiła Smyrna i Magnesia. W Europie koral zaczął pokazywać się ok. XV w. Do czasów Rewolucji Francuskiej to właśnie Francja wiodła prym w produkcji wyrobów z korala. W Chinach koralami ozdabiano stroje i wykonywano z nich drobne rzeźby i figurki. Koral był także uznawany za ważny talizman chroniący przed chorobami.Koral występuje w kolorach białym, czarnym, różowym, czerwonym i niebieskim.

Obecnie ze szlachetnych odmian koralowców wykonuje się drobne przedmioty np. rączki do parasolek czy elementy fajek i guziki. W Polsce korale stanowią nieodłączny element stroju ludowego - w szczególności krakowskiego. Korale są wrażliwe na kontakt z wilgocią, ludzkim potem i temperaturą. Dla przywrócenia im jaskrawszej barwy zleca się przemywanie ich wodą utlenioną.
Do obróbki korala stosuje się te same materiały polernicze, jak do kamieni szlachetnych.
Obecnie niektóre gatunki koralowców zostały wpisane na listę gatunków zagrożonych, a pozyskiwanie i produkcja korala podlega szczegółowej kontroli.

Koral gąbczasty - sponge coral

Na uwagę zasługuje koral gąbczasty, czyli koral prasowany, gdzie na poszczególnych koralikach tego korala możemy zobaczyć naturalną strukturę koralowca. Koral prasowany jest znacznie lżejszy od klasycznego korala, dzięki czemu większe okazy można zastosować do biżuterii np. zrobić kolczyki z korala. Więcej ciekawostek o koralu znajdziesz na naszym blogu.

pixel