Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Muszla

(Liczba produktów: 20)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Muszla i muszelki do biżuterii

Muszla to bardzo powszechny materiał do wyrobu biżuteryjnych dodatków. Muszla (ang. Shell) to ochronna warstwa (pancerz) dla mięczaków; małży, ślimaków i głowonogów, jest więc pochodzenia organicznego. Muszla składa się głównie z węglanu wapnia - podobnie jak perła i masa perłowa, które biorą swój początek z muszli. Organizm w celach ochronnych przed intruzami produkuje bezpośrednio pod powłoką wewnętrzną muszli warstwy masy perłowej, a ta okala intruza (np. drobinki piasku) swoim pancerzem powodując przyrost perły.
Jest wiele odmian muszli i kolorów, niektóre z nich posiadają efekt iryzacji (jest to efekt świetlny, o którym więcej piszemy na blogu w artykule O kamieniach ozdobnych cz.2

Muszelki Kauri

Do najpopularniejszych muszli w jubilerstwie należy Muszla Porcelanka znana także pod nazwą Muszla Kauri. Bardzo popularna jest w biżuterii wakacyjnej w bransoletkach z makramy na dłoń, jak też na kostkę nogi. Muszla Kauri w połączeniu z piórkami często stosowana jest do modnych łapaczy snów i wisiorów boho.
Muszla Porcelanka (Kauri) rozpowszechniona jest w polskich górach wśród górali, którzy tymi muszelkami przyozdabiają góralskie kapelusze i inne części ubioru.
Z okazałych muszli wycina się różne formy na potrzeby rynku pasmanteryjnego - guziki, kule a także różne koraliki, które następnie powleka się różnymi kolorami uzyskując efekt zbliżony do pereł naturalnych 

Muszla Kaszmir

Ładnie wyglądają też naturalne muszlowe kulki bez kolorowej powłoki, na których często można dostrzec przyrost warstw, są one zazwyczaj w kolorach biało-beżowo-kremowych. Fragmenty muszli zeszlifowuje się uzyskując cenną masę perłową, której opalizacja (iryzacja) urzeka projektantów biżuterii i sztuki użytkowej.

Muszla Paua Abalone

Muszla Paua Abalone to najbardziej iryzująca z muszli. Jej tęczowe barwy i wzory odznaczają się wielkim bogactwem.
Dużo więcej faktów, ciekawostek historycznych i inspiracji na temat Muszli znajdziesz we wpisie na blogu Royal-Stone Czym jest macica perłowa, a czym muszla? Skąd się biorą perły? 

pixel