Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obsydian

(Liczba produktów: 17)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Obsydian

Obsydian to naturalne szkło wulkaniczne powstające w wyniku bardzo szybkiego stygnięcia magmy. Najczęściej spotykany jest obsydian w kolorze czarnym, ale nierzadko spotkać go można także w kolorach brązowym, ciemnozielonym i innych barwach. Obsydian znany był już w czasach prehistroycznych. Jego duża twardość oraz ostre krawędzie odłupanych kawałków sprawiły, że był znakomitym materiałem do wytwarzania narzędzi i broni. Nazwa obsydianu wywodzi się od imienia Rzymianina Obsiusza. O minerale tym wspomina w IV w p.n.e. Teofrast. Obsydian był popularny i szeroko wykorzystywany przez starożytnych Rzymian oraz przez ludzi kultur prekolumbijskich - Majów i Azteków. Z obsydianu wykonywano broń, narzędzia, rytualne maski, figurki i biżuterię.
Najwięcej kopalni obsydianu znajduje się w Meksyku w okolicy stanowiska archeologicznego Teotihuacan. Powstały tam również liczne warsztaty zajmujące się wytwarzaniem z obsydianu figurek, biżuterii oraz różnych przedmiotów. Najsłynniejszym wyrobem prekolumbijskim jest aztecka waza przedstawiająca małpę w ciąży. Jej wykonanie datowane jest na XII-XIII w. n.e. Twardość obsydianu do dziś stanowi nierozwiązaną zagadkę, w jaki sposób Aztekowie wyrzeźbili i wypolerowali wazę w tak twardym materiale nie posiadając odpowiednich narzędzi.
Oprócz dostępności w postaci gotowych wyrobów obsydian występuje także w formie półfabrykatów do wyrobu biżuterii. Wszyscy twórcy biżuterii mogą wykorzystać ten wyjątkowy materiał w tworzonych przez siebie naszyjnikach, kolczykach i we wszelkich innych formach biżuteryjnych. Obsydian dzięki barwie i niezwykłym efektom świetlnym (iryzacji) jest bardzo pożądanym kamieniem w jubilerstwie. W szczególności poszukiwane są odmiany obsydianu w kolorze zielonym (niezwykle rzadkie) oraz obsydiany śnieżne i Łzy Apacza. 

Najbardziej popularne rodzaje obsydianu stosowane w tworzeniu biżuterii to:

  1. obsydian tęczowy (iryzujący) - mieniący się różnymi barwami: złocistą, zieloną, niebieską, purpurową
  2. obsydian śnieżny (kwiatowy) - to czarny obsydian z białymi plamkami (krystality) przypominające płatki śniegu albo kwiatki
  3. obsydian kwitnący zbliżony do obsydianu śnieżnego
  4. obsydian złoty - czarny z iryzacją w kolorze złotym
  5. obsydian srebrny - czarny z iryzacją srebrną
  6. obsydian brązowy - brązowy z białymi plamkami

Więcej informacji o obsydianie znajdziesz na naszym blogu.

pixel