Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tanzanit

(Liczba produktów: 2)
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu

Tanzanit

Tanzanit to jeden z najbardziej poszukiwanych kamieni na świecie. Jest bardzo rzadki i wyjątkowo atrakcyjny. Zainteresowanie zawdzięcza on swojej przepiękniej niebieskofioletowej barwie, która zachwyca swoim kolorem. Często używa się tanzanit do biżuterii handmade, ponieważ biżuteria wykonana z tego minerału prezentuje się przepięknie.

Skąd właściwie nazwa tanzanit?

Minerał ten jest również często nazywany kamieniem Tiffany'ego, ponieważ to właśnie ta firma jako pierwsza doceniła go i zaczęła go używać do wyrobu biżuterii. Minerał ten został odkryty w Tanzanii i to właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Początkowo tanzanit był uznawany za szafir, przez tak naprawdę został on odkryty dopiero w 1967 roku.  Początkowo uznawano go za szafir. Poza firmą Tiffany tanzanit rozsławiła Elizabeth Taylor, która z upodobaniem nosiła biżuterię z tym niebieskimi minerałem. Z biegiem czasu tanzanit zachwycił swoją elegancją wiele gwiazd Hollywood i stał się ich ulubioną błyskotką.

Czym właściwie jest tanzanit?

Jest to rzadki kryształ spotykany głównie w Tanzanii. Tanzanit to odmiana zoizytu, która należy do grupy krzemianów. Charakteryzuje go piękna barwa, która przybiera odcienie niebieskiego i fioletu. Aby uzyskać jak najlepszy kolor, kamień jest obrabiany w temperaturze około 400 stopni Celsjusza. Minerał ten charakteryzuje wysoka twardość, 6-7 w skali Mohsa. Wielu twierdzi, że jest to kamień 1000 razy rzadszy od diamentu. Ocenia się, że złoża tanzanitu starczą nam jeszcze tylko na kilka lat, dlatego powinniśmy spieszyć się z zakupem. Nie warto, więc ociągać się z zakupem tych kamieni tym bardziej, że zakup tanzanitu to inwestycja w przyszłość. 

Do czego używa się tanzanitu?

Tego minerału najczęściej używa się do wyrobu biżuterii, ze względu na jego ciekawą barwę. Często używamy tanzanit do biżuterii hand made, którą możemy stworzyć w zaciszu naszego własnego domu. Kamień ten możemy bez problemu zakupić w internecie, dzięki czemu sami możemy wykonać w domu biżuterię z tanzanitu. Wiele osób inwestuje również w tanzanit, ze względu na jego małe zasoby, które prawdopodobnie w ciągu kilku lat się skończą. Przewiduje się, że wartość tego minerału znacznie wzrośnie, właśnie dlatego tanzanit cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Jest to kolejny powód, dla którego powinniśmy się pospieszyć z zakupem, im dłużej zwlekamy, tym droższy staje się ten minerał.

Nawet w astrologii znajdziemy wzmianki o tanzanicie. Przypisuje się mu znaki zodiaku: Waga, Strzelec i Bliźnięta.

Jeśli chcemy stworzyć ciekawą biżuterię, która przykuje wzrok znajomych, to z pewnością warto rozważyć użycie tanzanitu podczas wykonywania naszej biżuterii.

Więcej o tym rzadkim i niezwykłym kamieniu jakim jest tanzanit przeczytasz na naszym blogu.

pixel