Perły słodkowodne
Perły słodkowodne hodowlane
Perły słodkowodne hodowlane powstają na specjalnych farmach perłowych. Perły są pochodzenia organicznego (są wytworem mięczaków) i składają się głównie z węglanu wapnia (aragonitu). Hodowla pereł słodkowodnych rozpowszechniła się na przełomie XIX i XX wieku, najpierw w Japonii a następnie w Chinach. Należy przy tym zaznaczyć, że perły hodowlane to perły naturalne, mimo, że zaingerowała w nie ręka ludzka. Pereł, które powstają samoistnie w morzach już się od wielu lat nie eksploatuje.
Z perłami wiąże się wiele symboli i wierzeń. W niektórych częściach świata perły uznawane są za talizman, w innych jako afrodyzjak. W naszej kulturze uważa się, że perły mogą przynosić pecha poprzez sposób w jaki powstają. Mówi się, że perła rodzi się w bólu, dlatego, żeby nie zapeszyć nie wszystkie panny młode preferują biżuterię z dodatkiem naturalnych pereł.
Perły są pochodzenia organicznego, powstają w różnych kształtach i kolorach, mimo to najbardziej pożądane są idealnie okrągłe i białe.
Rodzaje pereł:
- perły słodkowodne
- perły słonowodne
- perły Mórz Południowych (słonowodne)
- perły Akoya (słonowodne)
- perły Thaiti (słonowodne)
- perły Keishi (słonowodne)
Kolory pereł hodowlanych:
- biała
- biało-różowa
- kremowa (ecru)
- brzoskwiniowa
- łososiowa
- niebieska
- brązowa
- stalowa
- czarna
- złota
- tęczowa
Perła przybiera kształty: kuliste, półkuliste, jajowate, kropelkowate, beczułkowate, nieregularne barokowe, guzikowate, ziarnowate, płatkowate.
Na powierzchni pereł mogą występować naturalne rysy i spękania, wypukłości i wgłębienia, poszczególne perły na sznurze mogą się tez różnić połyskiem i zabarwieniem. Perła pozostaje oryginalnością samą w sobie, nie ma dwóch podobnych pereł.
Perły wymagają szczególnej pielęgnacji, są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury oraz wilgotności, perła naturalna zmienia się wraz z upływem czasu. Należy pamiętać, aby unikać kontaktu perły z wszelkimi detergentami oraz perfumami i lakierami do włosów, które mogą zniszczyć perłę, zmatowić ją i przyspieszyć jej proces starzenia. Zaleca się, aby perły nakładać dopiero po skończonym makijażu, a po powrocie przecierać je miękką ściereczką (również kwasy zawarte w skórze przyspieszają procesy starzenia się pereł).
Perły powinny być przewleczone (przesupełkowane), co najmniej z dwóch powodów, po pierwsze perłowe kule nie ocierają się o siebie, bo supełek tworzy idealny dystans pomiędzy nimi, po drugie, aby uchronić je przed przypadkowym rozsypaniem przy zerwaniu naszyjnika. Dlatego zawsze zachęcamy do supełkowania pereł na mocnych, jedwabnych niciach Griffin.
W sklepach stacjonarnych Royal-Stone możesz zamówić supełkowanie pereł, jeśli wolisz zrobić to sama (do czego zachęcamy, bo supełkowanie kamieni to prosta i bardzo pożyteczna umiejętność) zajrzyj na bloga, gdzie znajdziesz wpisy o supełkowaniu:
- Część pierwsza Wstęp do supełkowania pereł i kamieni, czyli jakie nici wybierać do pereł, a jakie do kamieni, igły pomocne przy supełkowaniu, a także jak wykańczać przesupełkowane naszyjniki, zapięcia i końcówki.
- Część druga Sposoby supełkowania pereł
Perły naturalne i hodowlane
Prawie 100% pereł oferowanych na rynku to perły hodowlane, które również powstają w sposób naturalny, ale z udziałem człowieka (implementacja jądra do muszli). Perły całkowicie naturalne, czyli te zbudowane na bazie ziarnka piasku lub innego intruza występują w przyrodzie niezwykle rzadko, a połowy w poszukiwaniu muszli z perłą są po prostu nieopłacalne.
Więcej na temat pereł naturalnych hodowlanych, ich historii, właściwościach i wykorzystaniu pereł nie tylko w biżuterii przeczytasz w artykule na blogu Jak powstają perły hodowlane? Wpis okraszony jest zdjęciami z hodowlanych farm perłowych w Chinach.
Gdzie kupić perły naturalne w dobrej cenie?
Zapraszamy do sklepów stacjonarnych Royal-Stone w Warszawie i w Poznaniu a także do sklepu internetowego www.royal-stone.pl