Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szmaragd

(Liczba produktów: 4)
Kształt
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu

Szmaragd

Szmaragd jest najbardziej znaną i najbardziej szlachetną odmianą berylu. Jest minerałem przezroczystym lub prześwietlającym o intensywnej trawiastozielonej, ciemnozielonej lub jasnozielonej barwie. Szmaragdy znane już od czasów Kleopatry, to jedne z najcenniejszych klejnotów świata poszukiwane przez kolekcjonerów i jubilerów. Każda kobieta chce mieć w swoim skarbcu biżuterię ze szmaragdami, prawda? Wartość szmaragdów ocenia się względem jego barwy (najcenniejsze są szmaragdy kolumbijskie intensywnie zielone) oraz zawartości inkluzji. Najczystsze okazy o głębokiej zielonej barwie mogą mieć wartość wyższą nawet od diamentów.
Nazwa minerału pochodzi od łac. "smaragdus", czyli zielony. Najbogatsza w złoża szmaragdów jest oczywiście Kolumbia. Szmaragdy wydobywa się także w Brazylii oraz na rosyjskim Uralu. Wśród miejsc szmaragdowych złóż wymienia się również Zambię, Madagaskar i Zimbabwe, jednak szmaragdy pochodzące z tych złóż są mniej atrakcyjne, a ich kolor nie jest taki idealnie "szmaragdowy" (pozostaje najczęściej w tonacji ciemnozielonej przechodzącej w szarość). Odcień szmaragdu jest tak nadzwyczajny i unikatowy, że kolor szmaragdowy wszedł na stałe do określania kolorów innych przedmiotów. Szmaragd zawdzięcza swój zielony kolor zawartości chromu. Szmaragdy dobrze znoszą wysoką temperaturę oraz działanie światła. Szmaragdy mogą mieć dużo inkluzji i wtrąceń, jedynie te najdroższe egzemplarze mają głęboką zieleń i idealną przezroczystość.

Aby wydobyć piękne okazy szmaragdu wykorzystywane są m.in. materiałów wybuchowe oraz buldożery. Oderwane skały kruszy się, a następnie ręcznie przebiera w sortowniach. W Kolumbii odkrywane są wciąż nowe złoża tego minerału. Szmaragd można pomylić z awenturynem i diopsydem.

Więcej informacji o szmaragdzie znajdziesz na naszym blogu.

Gdzie kupić zielony kamień naturalny szmaragd w dobrej cenie?

Zapraszamy do sklepów stacjonarnych Royal-Stone w Warszawie i w Poznaniu, a także do sklepu internetowego www.royal-stone.pl

pixel