Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KORALIKI CZESKIE

(Liczba produktów: 1675)
Kategoria
Kształt
Kolor
Rozmiar
Średnica otworu
Cena
-

Szklane koraliki czeskie

Szklane koraliki produkowane były już w Czechach ponad 100 lat temu. Technikę odlewu szkła Czesi pozyskali od Włochów (z Murano) i wkrótce zaczęli produkować koraliki i sztuczną biżuterię na masową skalę.

Więcej ciekawostek o koralikach szklanych przeczytasz na BLOGU w artykule O koralikach i szklanych kamieniach z Czech. W artykule znajdziesz wiele fotografii prac powstałych z wykorzystaniem czeskich koralików i guzików pochodzących z całego świata zebranych w Muzeum Szkła w czeskim Jabloncu nad Nysą. Czy wiesz np. że kiedyś szklane paciorki były środkiem płatniczym?
Dzisiaj koraliki powstają ze szklanych rurek, których rozgrzanie daje możliwość formowania różnorodnych kształtów. Czeskie koraliki to znakomity zamiennik naturalnych kamieni, imitacja minerałów do tworzenia biżuterii. Aby nadać im niepowtarzalny i spektakularny wygląd szklane koraliki poddawane są różnym zabiegom i tak powstają: koraliki szlifowane (w których załamanie światła potęguje efekt błyszczenia powierzchni koralika), koraliki powlekane, transparentne, pokrywane powłoką metaliczną, satynową i perłową.

Czechy znane są także z produkcji szklanych pereł do biżuterii (koraliki Round Beads), które produkowane są w niezliczonej ilości kolorów i wykończeń. Najbardziej znane czeskie firmy produkujące koraliki to Preciosa (Rocaille, szlifowane koraliki Fire Polish, Ripple, Pip itp.), firma Matubo z najbardziej popularnymi koralikami dwudziurkowymi w biżuterii Superduo. Nie sposób nie wspomnieć o innych koralikowych kształtach, które można wykorzystać do biżuterii hand made, np.: Dagger beads w kształcie grotów, które lubią szczególnie sutaszystki i beaderki, Dome beads - jednodziurkowe półkule z płaskim spodem jak kaboszony, koraliki w kształcie kwiatów, płatków, listków, z których można tworzyć wspaniałe kwiatowe projekty biżuteryjne (Rose Petals, Pip, Leaves, Flowers, Tulips beads).
Szklane koraliki czeskie to doskonały materiał dla artystów tworzących biżuterię w technice beadingu, haftu sutasz, tkania na krośnie itp. Wielu twórców hand made ceni koraliki czeskie za ogromną paletę kolorów, różnorodność kształtów oraz wysoką jakość wykonania. Powstają z nich projekty naszyjniki, bransolety, kolczyki, wisiory, często też służą artystom do ozdabiania innych przedmiotów, stylizowanych sukni, zasłon itp.

pixel