Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Epidot

(Liczba produktów: 1)

Epidot do biżuterii handmade

Epidot do robienia własnej biżuterii znajdziesz w naszej ofercie. Jest on minerałem, który doskonale nadaje się do wyrobu biżuterii handmade. Oferowane w naszym sklepie kule o zróżnicowanej wielkości, świetnie sprawdzą się w połączeniu z kamieniami o innych kształtach. Z odpowiednio dobranych do epidotu elementów stworzysz naszyjniki, zawieszki, bransoletki, a także kolczyki i pierścionki. Dowiedz się więcej na temat tego ciekawego kamienia i sprawdź, z którymi minerałami najlepiej go zestawiać!

Co musisz wiedzieć o epidocie?

Epidot zaliczany jest do grupy krzemianów (wapnia, żelaza, glinu), choć długo nie był wyodrębniony jako minerał i uważano go za odmianę turmalinu. Największe okazy kolekcjonerskie i biżuteryjne o długości sięgającej nawet niemal 40 cm znajduje się w Alpach w okolicach austriackiego Salzburga. Jednak minerały te wydobywa się w różnych rejonach Europy oraz świata (m.in. w USA i Mozambiku). Złoża znajdują się także w Polsce na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach.
Dostępny w naszym sklepie epidot do biżuterii handmade to fasetowana kula w kolorze ciemnozielonym. Kamień o takim wybarwieniu nazywany jest puszkinitem. Warto wiedzieć, że minerał ten może przybierać jednak również inne kolory, w zależności od domieszek różnych minerałów. Na przykład epidot czerwono-zielony (tamwit) posiada dodatek chromu, a czerwony (piemontyt) - manganu i żelaza. W handlu spotyka się także kamienie żółto-zielone (pistacyty), brunatno-czarne lub czarne (allanity), a także niebiesko-zielone i bezbarwne.
Epidot do biżuterii handmade wybierany jest dość często. Jego charakterystyczną cechą jest pleochroizm (zmiana barwy w zależności od światła) - oglądany pod różnymi kątami daje barwę żółtą, zieloną, brązową, a niekiedy efekt kociego oka. Wielobarwny epidot służy jako materiał do tworzenia pojedynczych sznurów biżuterii. Często łączony jest również z innymi kamieniami naturalnymi. W zależności od barwy dominującej dobrze prezentuje się zestawiony np. z pomarańczowym lub różowym jadeitem, tygrysim okiem, czy podobnym w wybarwieniu unikatem.
W naszym sklepie znajdziesz również inne kamienie, które doskonale komponują się z epidotem, a także elementy srebrne i metalowe oraz akcesoria i narzędzia przydatne do tworzenia unikatowej, niepowtarzalnej biżuterii.

Więcej o epidocie dowiesz się z wpisu na naszym blogu.

pixel