Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kwarc - pozostałe

(Liczba produktów: 43)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Kwarc - odmiany i właściwości

Kwarc to najbardziej pospolity minerał występujący w skorupie ziemskiej, jest głównym składnikiem granitów i piaskowców oraz skał metamorficznych. To dwutlenek krzemu SiO-, czyli krzemionka. Nazwa pochodzi od "kwarr", czyli zgrzyt lub "kwardy", czyli twardy. Kwarc krystalizuje w układzie trygonalnym, jest minerałem dość twardym - 7 w skali Mohsa, jego gęstość to 2,65. Ma połysk szklisty, przełam muszlowy, rysa biała. Kryształy kwarcu występują w skupieniach w postaci swoistych szczotek krystalicznych i geod. Długość kryształów kwarcu wynosi zazwyczaj około kilku centymetrów, ale zdarzają się większe okazy nawet do kilku metrów.
Najbardziej znanym kwarcem jest kryształ górski, czysty, przezroczysty i zimny jak lód. Od wieków kryształ górski stosowano do chłodzenia dłoni w upalne dni. Kwarce mogą mieć wrostki i inkluzje mineralne, które uatrakcyjniają kamienie. Najbardziej popularne kamienie z inkluzjami to: kwarc ze złotym rutylem, kwarc turmalinowy, kwarc fantomowy.


Odmiany kwarcu: kryształ górski, ametyst, cytryn, awenturyn, kwarc dymny, kwarc różowy, kwarc szafirowy, kwarc mleczny, kwarc fantomowy, kwarc tytanowy.

Więcej informacji o całej grupie kwarcu jego historii, zastosowaniu w przemyśle i inne ciekawostki znajdziesz na blogu we wpisie Kwarc odmiany, właściwości i zastosowanie
Inne wpisy na naszym blogu poświęcone kwarcom: kwarc dymny, kwarc różowy.
Przeczytaj więcej ciekawostek o kwarcu różowym (właściwościach i tym, jak rozpoznawać ten kamień) oraz sprawdź ofertę sprzedaży kwarcu różowego na sztuki w naszym sklepie.

pixel