Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ametyst

(Liczba produktów: 26)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Ametyst

Ametyst jest jednym z najbardziej znanych kamieni półszlachetnych, który większość z nas ma w swojej kolekcji

Ametyst to odmiana kwarcu o charakterystycznej fioletowej barwie. Ciekawostką jest nazwa kamienia. Ametyst wywodzi się z greckiego słowa = a - nie, méthystos - pijany, czyli ametyst oznacza trzeźwy. W starożytnej Grecji uważano, że picie wina w ametystowych naczyniach zapobiegało upijaniu się. Ametyst jest cenionym kamieniem nie tylko w jubilerstwie - doskonale nadaje się na pierścionki, bransoletki i kolczyki.

Jakie kolory może mieć kamień ametyst?

Najpopularniejszym i od razu kojarzonym z naturalnym ametystem jest kolor fioletowy. Kolor fioletowy ametyst zawdzięcza związkom żelaza i manganu. Co ciekawe fioletowy kolor bardzo łatwo zmienia się w żółty w procesie podgrzewania. W temperaturze powyżej 500 stopni Celsjusza kolor fioletowy zmienia się na żółty. Wtedy, taki żółty ametyst nazywany jest cytrynem. Zmiana barwy z fioletowej w żółtą jest procesem nieodwracalnym. Pośrednią formą między ametystem a cytrynem jest ametryn, łączący w sobie oba kolory - fioletowy i żółty. Niektóre rzadkie odmiany ametystu mogą przybierać bardzo ciemną - prawie czarną barwę. Zielony ametyst to odmiana ametystu nazywanego prasiolit.

Kamień ametyst - właściwości

Tak jak wielu kamieniom ozdobnym także ametystowi przypisuje się właściwości magiczne i właściowości zdrowotne. Ametyst uważany jest za kryształ oczyszczający, pomagający unikać negatywnych wpływów, jest kamieniem strzegącym przed stresem i pozwalającym zachować równowagę emocjonalną. Podobno ametyst łagodzi migreny. Ma także moc potęgowania właściwości innych kamieni i kryształów. Polecany jest osobom urodzonym w znaku Panny, Koziorożca, wodnika i Ryb.

Ametyst palisadowy czyli ametyst sage charakteryzuje się jasnymi (najczęściej białymi lub białoszarymi) pasmami, zygzakami, czasami jest pokryty białym kwarcem (Ametyst chevron - ametyst jodełkowy).

Ametyst często spotykany jest w formie dużych szczotek ametystowych z pięknie widocznymi kryształami. Złoża ametystu występują w Brazylii, Urugwaju, Iranie, Rosji, Niemczech, a także w Polsce między innymi w okolicach Szklarskiej Poręby.
Więcej o kamieniu ametyst przeczytasz na blogu.

Gdzie kupić fioletowy kamień naturalny ametyst w dobrej cenie?

Zapraszamy do sklepów stacjonarnych Royal-Stone w Warszawie i w Poznaniu, a także do sklepu internetowego www.royal-stone.pl

pixel