Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Topaz

(Liczba produktów: 3)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu

Topaz - kamień naturalny sprzedawany na sztuki w naszym sklepie

Topaz to kamień naturalny, jeden z bardziej atrakcyjnych kamieni w jubilerstwie. Najbardziej popularny jest topaz różowy, błękitny i złocisty.
Nazwa topazu pochodzi od greckiego "topazos" oznaczającego "ogień". Naukowcy jednak nie są zgodni w tej materii, gdyż niektórzy są zdania, że nazwa topazów ma swoje źródło w nazwie wyspy Topasios na Morzu Czerwonym.

W jakich kolorach występują naturalne topazy? Jak wygląda topaz?

Naturalny topaz występuje w kolorach niebieskim, szarym, żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym, jasnozielonym. Może być również bezbarwny. Znana jest również intensywnie niebieska barwa topazów, jednak wynika ona z podgrzewania kamienia (naświetlanie jest jedną z metod stosowanych w jubilerstwie służących wzmacnianiu ich naturalnych barw). Topazów nie należy zbytnio wystawiać na długotrwałe działanie promieni słonecznych, gdyż ich kolor zacznie blednąć.

Gdzie wydobywa się kamień topaz?

Topaz wydobywany jest w Brazylii, Afganistanie, Mozambiku, Norwegii, Meksyku, Nigerii, Birmie, Chinach. W Polsce topaz występuje na Dolnym Śląsku i w Górach Izerskich.

Kamień topaz w jubilerstwie i rękodzielnictwie

Topazy wykorzystuje się w jubilerstwie do oprawy przy tworzeniu pierścionków, kolczyków, brosz i bransolet. Należy być ostrożnym podczas szlifowania topazu lub jego oprawy, aby nie doprowadzić do jego pęknięcia. W rękodziele najczęściej mamy do czynienia z drobno szlifowanymi kroplami i łezkami, które widujemy w projektach wire-wrappingowych.

Jak sprawdzić, czy topaz jest prawdziwy?

Topazy odznaczają się twardością 8 w skali Mohsa porównywalna do szmaragdów. Oznacza to, że topazem można zarysować szkło bez uszkodzenia czy zarysowanie samego kamienia.  Kryształy topazu mają charakterystyczna słupkową budowę.

Znaki zodiaku, którym sprzyja kamień topaz

Znaki zodiaku przynależne do topazu to: Bliźnięta, Lew, Panna, Skorpion.

pixel