Piasek pustyni
Piasek pustyni
Piasek pustyni jest niezwykle efektownym, syntetycznym kamieniem, który produkowany jest już od XVII wieku - jego wytwarzanie zapoczątkowano w Wenecji. Nazywa się go niekiedy również kamieniem tysiąca słońc lub szkłem awenturynowym - ze względu na brązowozłoty kolor, który uzyskuje się poprzez dodanie do masy szklanej opiłków żelaza albo miedzi. To właśnie dzięki tym mieniącym się niczym brokat drobinkom piasek pustyni cieszy się taką popularnością wśród amatorek biżuterii.
Dodatkowo atrakcyjnym czyni go to, że występuje w bardzo wielu przeróżnych kształtach: mogą to być kule (zarówno fasetowane, jak i gładkie), monety, wałki, prostokąty, łezki czy owale, a także kaboszony. Zapewnia mu to wszechstronność zastosowań w różnego rodzaju projektach biżuteryjnych i w najróżniejszych technikach. Świetnie wygląda również w połączeniu ze złotym hematytem, który doskonale wydobywa z niego ciepłe refleksy i jego blask.
Piasek pustyni jest używany nie tylko do wyrobów biżuteryjnych - w XIX wieku był powszechnie wykorzystywany jako materiał do wytwarzania różnego rodzaju przedmiotów użytkowych, na przykład przycisków do papieru.
Granatowo niebieska odmiana wyjątkowo popularnego szkła awenturynowego nosi nazwę noc Kairu, a wersja zielona szmaragd Nilu.
Więcej informacji o piasku Pustyni znajdziesz na naszym blogu.