Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lapis lazuli

(Liczba produktów: 16)
Kształt
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Lapis lazuli - niebieski kamień półszlachetny

Czym jest lapis lazuli?

Lapis lazuli jest skałą metamorficzną, której główny składnik stanowi lazuryt, pozostałe zaś to minerały takie jak kalcyt, diopsyd, piryt lub mika. To właśnie lazurytowi kamień ten zawdzięcza swój intensywnie niebieski kolor, od tej barwy pochodzi też jego nazwa - w języku arabskim azul oznacza kolor niebieski.
W połączeniu ze złocistym pirytem lapis lazuli przypomina usiane gwiazdami nocne niebo nic więc dziwnego, że cieszy się nieustającą sławą od starożytności, aż po czasy obecne. 

Lapis lazuli - właściwości kamienia

Przez starożytnych był uważany za kamień bogów, przypisywano mu boskie moce i z tego względu zarezerwowany był tylko dla kapłanów oraz najwyższych rangą. Używano go w rytuałach religijnych, tworzono z niego chroniące przed złymi mocami amulety oraz talizmany, a nawet uznawano za afrodyzjak. Wykonywano z niego również różnego rodzaju figurki i pieczęci, inkrustowano nim przedmioty użytkowe oraz oczywiście tworzono biżuterię. W dzisiejszych czasach przypisuje mu się moc dodawania odwagi i zapewnienia pomyślności. W sferze fizycznej dobrze wpływa na gardło tarczycę i kości a w strefie emocjonalnej wspomaga umiejętności parapsychologiczne i korzystnie wpływa na związki międzyludzkie.
Na przestrzeni wieków bardzo ceniony  był także barwnik uzyskiwany z lapis lazuli, czyli akwamaryna: w starożytnym Egipcie używano go jako cienia do powiek lub zabarwiano nim szaty kapłanów. W czasach nowożytnych był wykorzystywany przez europejskich artystów jako pigment w malarstwie.

Najstarsze wydobywane złoża lapis lazuli pochodzą z obecnej prowincji Badachszan w północnym Afganistanie. Współcześnie pozyskiwany jest w wielu miejscach na świecie, między innymi w Rosji, Chile, USA, Rwandzie, Angoli czy Birmie.


Zdarza się, że kolor lapis lazuli jest sztucznie wzmacniany, a kamień ten jest bardzo podatny na barwienie. W codziennym noszeniu wykonanej z niego biżuterii trzeba uważać na kontakt z wodą oraz detergentami, gdyż łatwo się niszczy pod wpływem ich działania. Warto mieć go w swojej kolekcji, ponieważ przez wzgląd na swój intensywny niebieski kolor oraz pirytowe inkluzje prezentuje się imponująco we wszystkich stylizacjach. Podpowiemy, że bardzo dobre rezultaty daje zestawianie w biżuterii lapis lazuli ze złotym hematytem. Biżuteria z lapis lazuli - bransoletki, kolczyki czy naszyjniki jest chętnie wybierana przez kobiety z całego świata.

Lapis lazuli - dla jakiego znaku zodiaku?

Niebieski lapis lazuli jest kamieniem dla osób spod znaku Strzelca, Wodnika, Panny


Koniecznie odwiedź naszego bloga, gdzie publikujemy więcej ciekawych informacji o tym wspaniałym kamieniu we wpisie: Lapis Lazuli - niebieski kamień Bogów.

pixel