Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fluoryt

(Liczba produktów: 15)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Fluoryt

Fluoryt to szeroko rozpowszechniony minerał z gromady halogenków, pod względem chemicznym jest to fluorek wapnia CaF2. Nazwa pochodzi z łaciny od słów fluctus, fluere (fala, płynąć), gdyż był on wykorzystywany w hutnictwie do obniżania temperatury topnienia.
Od jego nazwy z kolei pochodzi nazwa pierwiastka chemicznego - fluoru i zjawiska fluorescencji - to właśnie na fluorycie zaobserwowano ją po raz pierwszy. W świetle UV fluoryt świeci na niebiesko. Fluorescencja fluorytu spowodowana jest domieszkami uranu i pierwiastków ziem rzadkich. Kryształy fluorytu mają szklisty połysk, są przezroczyste lub lekko przeświecający.
Fluoryt tworzy sześcienne lub ośmiościenne kryształy często sporych rozmiarów, niekiedy występujące w postaci tzw. bliźniaków krzyżowych. Często tworzy naloty, naskorupienia i żyły. Efektowne kryształy fluorytu występują zazwyczaj w druzach w formie tzw. szczotek krystalicznych.
Fluoryt występuje w szerokiej gamie kolorystycznej - od żółtego, różowego, fioletowego zielonego i niebieskiego, aż po czarny. Niekiedy występują w nim różne barwy ułożone wstęgowo np. w odmianie Blue John. Przy ogrzewaniu barwa fluorytu znika wracając po naświetleniu promieniami Roentgena.
W starożytnym Egipcie i Grecji kamień ten był używany do tworzenia rzeźb, a także waz, kubków i mis. Pliniusz Starszy (starożytny przyrodnik rzymski) uważał, że fluoryt jest jednym z najcenniejszych minerałów, ponieważ posiada właściwości lecznicze i magiczne. Fluoryt był i nadal jest ceniony przez Rzymian, Egipcjan, Celtów, Brytyjczyków, Chińczyków i Indian.
Fluoryt jest dość miękkim (4 w skali Mohsa) i łupliwym z tego też względu nie jest to minerał szczególnie ceniony w jubilerstwie - łatwo ulega zarysowaniu i pęknięciom. Szlifowanie fluorytu także nie jest proste - oszlifowane kamienie fluorytu bez pęknięć i rys są okazami unikalnymi.
Fluoryt występuję w Anglii, Kanadzie, USA, Szwajcarii, Rosji, Peru, Brazylii i Chinach. W Polsce złoża fluorytu występują głownie na Dolnym Śląsku.
Obecnie fluoryt wykorzystuje się w przemyśle szklarskim, chemicznym, optycznym, metalurgicznym, usprawnia pracę mózgu.
Według medycyny niekonwencjonalnej fluoryt poprawia kondycję, wzmacnia organizm, usprawnia pracę mózgu.

Więcej informacji o fluorycie znajdziesz na naszym blogu.

pixel