Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Awenturyn

(Liczba produktów: 18)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Awenturyn - kamień na pieniądze

Awenturyn to minerał z pochodzący z gromady krzemianów, zwany także kwarcem awenturynowym.

Awenturyn - kamień do wyrobu biżuterii, podobny do szkła weneckiego

Nazwa tego kamienia do tworzenia biżuterii wywodzi się z języka włoskiego od słowa aventura- mienić się, lub ventura - przypadkowo, ponieważ minerał został odkryty przypadkowo w 1700r. i początkowo został pomylony ze szkłem Murano, z którego słynie Wenecja, a które charakteryzuje się właśnie migotliwością, która zawdzięcza opiłkom żelaza.

Awenturyn - najczęściej zielony, rzadziej czerwony, pomarańczowy lub niebieski

Awenturyn najczęściej występuje w kolorze zielonym, w różnych odcieniach. Rzadziej zdarzają się kamienie w kolorze czerwonym, pomarańczowym niebieskim czy brązowym. Cechą charakterystyczną awenturynu są drobne wrostki innych minerałów takich jak mika, hematyt, piryt muiskowitu i getytu, które wpływają na jego ostateczny kolor. Awenturyn bywa mylony z takimi minerałami jak szmaragd, kamień słoneczny czy jadeit.

Eteryczny, iskrzący kamień awenturyn

Awenturyn to minerał, który wykazuje efekt świetlny przypominający iskrzenie. Jest to tzw. awenturyzacja. Kwarc awenturynowy to minerał, który występuje w formie od przeświecającej do nieprzezroczystej. Występowanie minerału: głównie Brazylia, Indie, Rosja, Tanzania. Oprócz tego Chile, USA, Kenia. W Polsce występuje w niewielkich ilościach w okolicach Jeleniej Góry.

Awenturyn - znaczenie i właściwości

 Oprócz znaczenia kolekcjonerskiego, awenturyn miał duże znaczenie w starożytnych Chinach. Poza biżuterią wykonywano z niego amulety. Mówi się, że awenturyn przynosi szczęście finansowe.

Więcej informacji o awenturynie kamieniu ozdobnym znajdziesz na naszym blogu.

pixel