Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bursztyn

(Liczba produktów: 11)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Bursztyn - kamień do biżuterii pochodzenia organicznego.

Co to jest bursztyn?

Bursztyn to skamieniała (utwardzona) żywica sosny bursztynowej. Wiek bursztynu określa się na 50 mln lat. Zwykle spotyka się bryły bursztynu w kształcie kropli lub tzw. buł. Niektóre z nich mogą ważyć nawet do 10 kg.

Swoją nazwę bursztyn wziął od niemieckiego słowa bernstein co oznacza płonący kamień, bo jako substancja organiczna łatwo się pali. Jest przez to wykorzystywany jako składnik kadzideł. Inne nazwy bursztynu to amber, jantar.

W naturalnych bursztynach znajdujemy  rysy, pęknięcia, pęcherzyki powietrza. Jako jedyny bursztyn może zawierać wrostki organiczne - pozostałości roślin lub owadów. Takie okazy są bardzo cenione w świecie kolekcjonerskim.

Barwy bursztynu

Bursztyn jest kamieniem o wielu kolorach od mlecznokremowej, przez odcienie żółci, miodu, pomarańczu i brązu. Niekiedy może przybierać barwę czarną lub  zieloną. Bursztyny zmieniają swoją barwę poddane podgrzewaniu. 

Bursztyny mogą być całkowicie przezroczyste, przeświecające lub całkowicie nieprzezroczyste. 

Właściwości bursztynu

Znaną i efektowną właściwością bursztynu jest jego możliwość elektryzowania się i przyciągania drobnych cząstek. Nazwa elektryczność pochodzi od greckiej nazwy bursztynu - elektron

Biżuteria z bursztynu

Od czasów prehistorycznych bursztyn był wykorzystywany w produkcji ozdób i biżuterii. Przypisywano mu magiczne moce, był częstym składnikiem amuletów i talizmanów. 
To lekki i dość miękki kamień (ok. 2 w skali Mohsa) nadający się na okazałe ozdoby typu kolie i naszyjniki. W obecnych czasach wraca moda na bursztyn, jest on cenionym i poszukiwanym kamieniem. W naszym sklepie kupisz nie tylko bursztyny kulki wiercone na sztuki, ale także  koraliki z bursztynu w kształcie kostek, prostopadłościanów czy nieregularnych szlifowanych bryłek. Wielu twórców biżuterii wykorzystuje bursztyn w ozdobach dla panów w tzw. męskiej biżuterii. Bursztyn doskonale współgra z drewnem sandałowym, lawą i rzemieniami skórzanymi. Pasuje do projektów makramowych i wire wrappingowych.

Pamiętać należy, że bursztyn jest wrażliwy na działanie temperatury, ale także na działanie alkoholu, a co za tym idzie perfum i substancji kosmetycznych. Należy o tym pamiętać, nosząc biżuterię z bursztynami.

Magiczne właściwości bursztynu

Także współcześnie niektórzy przypisują bursztynom magiczną moc. Mają one przynosić szczęście i ochronę, pomagać spełniać marzenia, unikać blokad emocjonalnych. Korale z bursztynu mają pomagać na choroby gardła i tarczycy. 

Biżuteria z bursztynem jest szczególnie polecana osobom spod znaku Lwa i Wodnika.

 

 

 

pixel