Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Larimar

(Liczba produktów: 6)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Larimar — kamień z Dominikany

Kamień larimar to niezwykle piękny i unikatowy minerał. Jedynym miejscem występowania larimaru jest Dominikana. Mimo że od dawna znany był tubylcom, to dla świata został odkryty niedawno, bo dopiero w 1974 roku. Wówczas to Miguel Mendez nazwał znaleziony na dominkańskiej plaży kamień larimarem, łącząc część imienia swojej córki (Larissy) z hiszpańskim słowem mar (tłum. morze).
Larimar (zwany też Stefilia's Stone) jest minerałem z gromady krzemianów, odmianą pektolitu. Należy do grupy minerałów rzadkich. Ma niebieskie i ciemnoniebieskie zabarwienie i jest bardzo ceniony przez jubilerów oraz kolekcjonerów. Najczęściej spotykanymi formami dostępnymi w handlu są kaboszony oraz nieregularne bryłki. Czasami można też spotkać larimary w szlifie tabliczkowym. Larimar to poszukiwany kamień do wyrobu biżuterii - każda miłośniczka kamieni naturalnych chce mieć kolczyki, zawieszkę, bransoletkę lub pierścionek z tym unikatowym kamieniem. Ze względu na swoją unikatowość cena larimaru jest wysoka, zwłaszcza okazów o pięknym wybarwieniu, pozbawionych wtrąceń i wrostków.
Artystyczna biżuteria z larimarami stała się regionalną specjalnością mieszkańców Dominikany. Mieszkańcy tej wyspy wykorzystują go także do tworzenia rzeźb oraz amuletów. Dominikańczycy najczęściej łączą larimar ze srebrem, choć oprawy ze złota także nie należą do rzadkości. Piękno, wyjątkowość oraz unikalność larimaru sprawia, że z powodzeniem można go wykorzystać także przy tworzeniu wyjątkowej biżuterii w technikach sutaszu, beadingu oraz hartu koralikowego tworząc unikatowe bransoletki, pierścionki czy zawieszki. Ponieważ larimar pięknie komponuje się ze srebrem oksydowanym, często spotykamy go w wire wrappingu.
W astrologii kamień larimar przyporządkowany jest do znaku Lwa. Osoby wierzące w magiczne właściwości uważają larimar za kamień wyzwalający z uzależnień, w szczególności z uzależnienia od świata materialnego, a także dobrze działający na stopy i chrząstki.

Więcej informacji o właściwościach kamienia larimar przeczytasz na naszym blogu. Możesz tam też obejrzeć biżuterię z wykorzystaniem larimarów stworzoną przez czołowe artystki handmade w Polsce.

pixel