Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hematyt

(Liczba produktów: 112)
Kształt
Kolor
Średnica otworu
Rozmiar
Typ otworu
Cena
-

Kamienie hematytu

Hematyt jest minerałem z grupy tlenków (tlenek żelaza Fe2O3) dość powszechnie występującym w przyrodzie i stanowi jedną z podstawowych rud żelaza. Można go spotkać we wszystkich typach skał magmowych, metamorficznych i osadowych, tworzy także spoiwo skał okruchowych. Towarzyszy pirytowi i kwarcowi.

 Hematyt występuje w różnych postaciach - zbitych i skrytokrystalicznych (żelaziak czerwony), grubokrystalicznych (błyszcz żelaza), drobnoziarnistych (mika żelazna), skorupowych (krwawnik), groniastych (szklane głowy), rozetowych (róże hematytowe) oraz proszkowych (śmietana hematytowa)

Hematyt to minerał kruchy i nieprzezroczysty, o metalicznym połysku czasem matowy. Do celów jubilerskich i zdobniczych używane są zbite odmiany. Hematyt doskonale nadaje się do grawerowania - stąd dość popularne jest wykonywanie z niego pierścieni i sygnetów. Hematyt wykorzystywano także do naśladowania czarnych pereł, jednak kamień ten ma znacznie większy ciężar i twardość i odróżnienie go od pereł nie stanowi problemu.
Nazwa hematyt pochodzi z greckiego - haema co oznacza krew i jest nawiązaniem do krwistoczerwonej barwy minerału po jego sproszkowaniu. Dzięki temu, hematytowi od wieków przypisywany jest dobry wpływ na układ krwionośny. Hematyt bywa także nazywany krwawnikiem. Hematyt w swojej podstawowej postaci ma kolor czarny, szary bądź grafitowy. Czerwony sproszkowany hematyt był od wieków używany do wyrobu barwników (ochra) - wykonywano nim pierwsze rysunki naskalne, Egipcjanie zdobili nim sarkofagi w Średniowieczu malowano nim barwy wojenne. Hematyt zwany jest również kamieniem wojowników.
Hematyt występuję na całym świecie w różnych postaciach - najpiękniejsze jego kryształy spotykane są we Francji, Japonii, Brazylii, Austrii i Niemczech. Hematytowe róże występują w Brazylii oraz w Szwajcarii, a szklane głowy w Wielkiej Brytanii.
Aktualnie hematyt oferowany jest nie tylko w naturalnym kolorze grafitowym, a dzięki rozwojowi techniki mamy do dyspozycji niemal całą paletę kolorystyczną, dostępny jest hematyt platerowany w kolorach zielonym, fioletowym, złotym, różowym, brązowym itp. Z kamieni hematytu tworzy się niezliczoną ilość fantazyjnych kształtów, np. motylki z hematytu, głowy w kształcie lwa, serduszka, groty, róże hematytowe, kwiatuszki, gwiazdki a także standardowe kształty koralików np. kule, owale, prostokątne poduszki, oliwki, donaty. Koraliki z hematytu występują zarówno w postaci wierconych kamieni jak i kaboszonów z płaskim spodem bez dziurki.

Sprawdź artykuł na naszym blogu i dowiedz się więcej o HEMATYCIE.

Gdzie kupić kamień naturalny hematyt w dobrej cenie?

Zapraszamy do sklepów stacjonarnych Royal-Stone w Warszawie i w Poznaniu, a także do sklepu internetowego www.royal-stone.pl

pixel