Zakupy online i stacjonarnie ~ Darmowa dostawa od 190 zł ~ 14 dni na zwrot ~ Wysyłka za granicę ~ Co tydzień Królewski Czwartek -50% ~ Zapytaj o rabat VIP
Hematyt występuje w różnych postaciach – zbitych i skrytokrystalicznych (żelaziak czerwony), grubokrystalicznych (błyszcz żelaza), drobnoziarnistych (mika żelazna), skorupowych (krwawnik), groniastych (szklane głowy), rozetowych (róże hematytowe) oraz proszkowych (śmietana hematytowa)
Hematyt to minerał kruchy i nieprzezroczysty, o metalicznym połysku czasem matowy. Do celów jubilerskich i zdobniczych używane są zbite odmiany. Hematyt doskonale nadaje się do grawerowania – stąd dość popularne jest wykonywanie z niego pierścieni i sygnetów. Hematyt wykorzystywano także do naśladowania czarnych pereł, jednak kamień ten ma znacznie większy ciężar i twardość i odróżnienie go od pereł nie stanowi problemu.
Nazwa hematyt pochodzi z greckiego – haema co oznacza krew i jest nawiązaniem do krwistoczerwonej barwy minerału po jego sproszkowaniu. Dzięki temu, hematytowi od wieków przypisywany jest dobry wpływ na układ krwionośny. Hematyt bywa także nazywany krwawnikiem. Hematyt w swojej podstawowej postaci ma kolor czarny, szary bądź grafitowy. Czerwony sproszkowany hematyt był od wieków używany do wyrobu barwników (ochra) – wykonywano nim pierwsze rysunki naskalne, Egipcjanie zdobili nim sarkofagi w Średniowieczu malowano nim barwy wojenne. Hematyt zwany jest również kamieniem wojowników.
Hematyt występuję na całym świecie w różnych postaciach – najpiękniejsze jego kryształy spotykane są we Francji, Japonii, Brazylii, Austrii i Niemczech. Hematytowe róże występują w Brazylii oraz w Szwajcarii, a szklane głowy w Wielkiej Brytanii.
Aktualnie hematyt oferowany jest nie tylko w naturalnym kolorze grafitowym, a dzięki rozwojowi techniki mamy do dyspozycji niemal całą paletę kolorystyczną, dostępny jest hematyt platerowany w kolorach zielonym, fioletowym, złotym, różowym, brązowym itp. Z kamieni hematytu tworzy się niezliczoną ilość fantazyjnych kształtów, np. motylki z hematytu, głowy w kształcie lwa, serduszka, groty, róże hematytowe, kwiatuszki, gwiazdki a także standardowe kształty koralików np. kule, owale, prostokątne poduszki, oliwki, donaty. Koraliki z hematytu występują zarówno w postaci wierconych kamieni jak i kaboszonów z płaskim spodem bez dziurki.
Sprawdź artykuł na naszym blogu: HEMATYT – ciekawostki i właściwości.
royal-stone.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by i-systems.pl