Iolit
Iolit
Iolit to dość rzadki minerał z grupy krzemianów, a dokładnie glinokrzemian magnezu i glinu. Jego nazwa pochodzi od greckiego -ion- co oznacza fiołek i nawiązuję do barwy tego minerału. Iolit bywa także niebieski, bezbarwny lub brązowy, a nawet czerwony tzw. iolit krwisty, którego barwa spowodowana jest wrostkami hematytu. Ważną cechą iolitu jest pleochroizm czyli zmiana barwy w zależności od polaryzacji światła przechodzącej przez kamień.
Kamień iolit był znany w Europie już w Średniowieczu. Wydobywali go Wikingowie na terenach obecnej Finlandii i Norwegii. Służył on im do nawigacji w podróżach morskich, stąd czasem minerał iolit nazywany jest kompasem Wikingów. Obecnie iolit stosuje się również w lotnictwie, jako część filtra polaryzacyjnego w urządzeniu, które określa położenie Słońca w pochmurne dni lub po jego zachodzie.
Iolit znany jest także pod nazwą kordieryt - nazwa ta pochodzi od nazwiska jego odkrywcy, którym jest Piere Cordier.
Iolit do wyrobu biżuterii jest cenionym i dość drogim kamieniem jubilerskim, a także kolekcjonerskim. Wykorzystywany jest w produkcji biżuterii, a także figurek i rzeźb. W jubilerstwie iolit zwykle występuje w formie fasetowanej - najczęściej ze szlifem schodkowym, prostokątnym lub diamentowym. Iolit występuje w skałach magmowych i metamorficznych. Najbardziej cenione okazy wydobywane są w Sri Lance, na Madagaskarze, w Birmie, Brazylii, Indiach i USA.
Podobno kamień iolit wspomaga odchudzanie, pomaga rozwiązywać problemy, stanowi natchnienie dla artystów, działa uspokajająco.