KIANIT – KYANIT
*Kianit (lub
kyanit) nazywany jest również cyjanitem* – nazwę tę zawdzięcza swojej niebieskiej barwie (w języku greckim kyanos to właśnie „niebieski”). Jest minerałem z grupy krzemianów wyspowych. Kamień ten jest przezroczysty oraz bardzo kruchy, wykazuje też zmienną twardość i jest niezwykle wrażliwy na zmianę temperatury.
Kyanit wydobywa się w Kenii, Indiach,
USA, Brazylii, Finlandii, Szwecji, a także Rosji, natomiast na terenie Polski spotkać go można w Górach Sowich oraz Sudetach.
Chociaż
jest cenionym kamieniem w jubilerstwie, jego użycie może być utrudnione ze względu na wspomnianą wcześniej dużą kruchość . Z tego samego względu trudne jest wydobycie z niego
efektu kociego oka, który czasem wykazuje. Ale kianit wykorzystywany jest też w innych celach – na przykład
przy produkcji materiałów ogniotrwałych czy izolacyjnych, a także ceramiki oraz porcelany. Ma też istotne znaczenie naukowe, ponieważ jest ważnym wskaźnikiem metamorfizmu.
Przede wszystkim jednak ceni się go za jego
wyjątkowy, niebieski kolor, chociaż nie jest on w przypadku kianitu regułą – całkiem niedawno odkryto
pomarańczowy kianit, który pochodzi z Tanzanii, a swoją barwę zawdzięcza inkluzjom manganu. Kianit może też być szarawy, zielonkawy, żółtawy, a nawet biały.
Ze względu na jedyny w swoim rodzaju,* dżinsowy odcień*, kianit pięknie prezentuje się w biżuterii i pasuje do najróżniejszych stylizacji – zarówno tych eleganckich, jak i bardziej codziennych. Nadaje się mu najczęściej postać kul oraz kaboszonów: zwłaszcza one, wykorzystywane w technikach sutaszu czy beadingu, wydobywają z niego cały urok i blask.
W artykule na blogu Kyanit – niebieski kamień dyplomacji dowiesz się jeszcze więcej o tym wspaniałym kamieniu.