Tygrysie Oko, Sokole Oko, Bawole Oko, Kocie Oko
Kwarcowe tygrysie oko
to odmiana kwarcu, nieprzezroczysta, o barwie żółto-brązowej z odcieniem złotym. Wykazuje charakterystyczność migotliwość przy poruszaniu kamienia. Jedwabisty połysk na powierzchniach przełamu. Pas światła występujący na powierzchni przypomina oko tygrysa – stąd nazwa kamienia.
Występowanie:
RPA, Australia, Namibia,
USA.
Kwarcowe sokole oko
to nieprzezroczysta odmiana kwarcu o zabarwieniu srebrnoszarym i migotliwości w kolorze niebieskim. Ma jedwabisty połysk na płaszczyznach przełamu. Sokole oko swoim wyglądem przypomina oko niektórych ptaków drapieżnych stąd właśnie nazwa.
Występowanie:
RPA, Australia, Meksyk, Austria, Sri Lanka.
Kwarcowe kocie oko
to odmiana kwarcu, nieprzezroczysta, w kolorze szarobrunatnej lub szarozielonej, która wykazuje migotliwość w odcieniu zielonym lub niebieskozielonym. Smuga światła na powierzchni przypomina źrenicę kociego oka – stąd pochodzi nazwa kamienia.
Występowanie: Sri Lanka, Birma, Indie, Brazylia, Meksyk.
Kwarcowe bawole oko
– odmiana kwarcu, nieprzezroczysta w kolorze czerwonobrunatnym lub brunatnym z optycznym efektem kociego oka, migotliwość w kolorze czerwonym. Smuga światła przypomina oko bawołu, stąd nazwa kamienia.
Występowanie: głównie
RPA, rzadziej w Namibii, Australii Meksyku.
Zdarzają się okazy tych kamieni, gdzie kilka odmian kwarcu występują razem, przenikając się wzajemnie.
Kamienie tygrysiego, bawolego, sokolego, kociego oka wykorzystuje się w jubilerstwie do wyrobu pierścionków, kolczyków, kamei, a także do przedmiotów ozdobnych takich jak figurki, uchwyty, amulety czy popielnice. Kamienie do rękodzieła można kupić w wersji kaboszonów, kamieni na sznurze w różnym kształcie; kul, owali, kwadratów, monet, kropli i oponek. Kamienie te występują zarówno w wersji gładkiej jak i fasetowanej.
Więcej o kamieniach z efektem kociego oka dowiesz się z artykułu na naszym blogu Tygrysie Bawole Orle Oko.